close
متخصص ارتودنسی
اخبار روز
کاربرد فیزیک در فناوری
به دهکده آفتاب خوش آمدید دوستان عزیز

دهکده آفتاب

کاربرد فیزیک در فناوری
امروز سه شنبه 03 اسفند 1395

آخرين ارسالي هاي انجمن

کاربرد فیزیک در فناوری

کاربرد فیزیک در فناوری

فیزیک علم شناختن قانون هی عمومی و کلی حاکم بر رفتار ماده و انرژی است. کوشش هی پیگیر فیزیکدانان در این راه سبب کشف بسیاری از قانون هی اساسی، بیان نظریه ها و آشنایی با بعضی پدیده هی طبیعی شده است. هرچند این موفقیت ها در برابر حجم ناشناخته ها، اندک است لیکن تلاش همه جانبه و پرشتاب دانشمندان امید بسیار آفریده که انسان می تواند رازهای هستی را دریابد. انسان در یکی دو قرن اخیر، با بهره گیری از روش علمی و ابزارهی دقیق توانسته است در هر یک از شاخه هی علم، به ویژه فیزیک دنیای روشن و شناخته شده خود را وسعت بخشد. در این مدت با دنیلی بی نهایت کوچک ها آشنا شده، به درون اتم راه یافته تا انواع نیروهای بنیادی طبیعت را شناخته، الکترون و ویژگی های آن را دریافته و طیف گسترده امواج الکترومغناطیسی را کشف کرده است.

فیزیک که تا اواخر قرن نوزدهم مباحث مکانیک، گرما، صوت، نور و الکتریسیته را شامل می شد، اکنون در اوایل قرن بیست و یکم در اشتراک با سایر علوم (مانند شیمی، زیست شناسی و...) روز به روز گسترده تر و ژرفاتر شده و بیش از ۳۰ موضوع و مبحث مهم را در برگرفته است (دانشنامه فیزیک تعداد شاخه های فیزیک را ۳۳ مورد معرفی کرده است.)

 

● فناوری:

فناوری، چگونگی استفاده از علم، ابزار، راه و روش بری انجام کارها و برآوردن نیازها است. به عبارت دیگر فناوری به کارگیری آگاهی های انسان برای تغییر در محیط به منظور رفع نیازها است. اگر علم را فرآیند شناخت طبیعت تعریف کنیم، فناوری فرآیند انجام کارها خواهد بود.در گذشته مثلاً در کشور ایران تا حدود یک صد سال پیش، زندگی ساده و ابتدایی بود و کارها با ابزارهای ساده و روش های اولیه انجام می شد. کشاورزی، حمل و نقل، تجارت، ساختمان سازی با روش های سنتی و ابزارهایی که در طول زمان از راه تجربه به دست آمده بود صورت می گرفت.

گرچه انسان به برخی از قانون های طبیعی دست یافته بود لیکن علم و عمل کمتر اثر متقابل در یکدیگر داشتند. دانشمندان راه خود را می پیمودند و صنعتگران و ابزارکاران به راه خود می رفتند تا آنکه عصر جدید آغاز شد و تمدنی به وجود آمد که همه چیز در راه مصالح زندگی انسان و توانایی او به کار گرفته شد.

در سال ۱۶۶۳ میلادی ?جامعه سلطنتی لندن? تاسیس شد و هدف خود را ارتقای سطح علوم مربوط به امور و پدیده های طبیعی و هنرهای مفید از طریق آزمایش و تجربه به نفع ?ابنای بشر? انتخاب کرد. چهار سال بعد فرهنگستان علوم فرانسه در پاریس شکل گرفت و بر مفید واقع شدن علم تاکید فراوان شد. اعضای این فرهنگستان برای هرچه به ثمر رساندن تحقیقات علمی در زندگی انسان، به تلاش پرداخته و از این بابت حقوق دولتی دریافت می کردند.(۱)

در سال ۱۸۵۳ موزه علوم لندن با نام ?هیات معتمدین دایره علم و هنر و موزه ملی علم و صنعت? گشایش یافت اما نزدیک تر شدن علم و صنعت سبب شد که در سال ۱۸۸۲ بخش های مختلف این موسسه در هم ادغام شود و سازمان جدیدی با نام ?دایره علوم کاربردی و تکنولوژی? تاسیس شود.

 

 

● نقش فیزیک در فناوری:

علم، کوشش در جهت دانایی و فناوری تلاشی در جهت توانایی است. این هر دو اثر متقابل در هم داشته اند. دانش سبب شد که ابزارها و روش ها کامل تر شوند و ابزارها نیز دقت انسان را در اندازه گیری ها و رسیدن به نتایج علمی بیشتر کرده است.

اکنون بسیاری از موضوع ها و مباحث فیزیک پیامدهای کاربردی داشته و عملاً در فناوری ها موثر بوده است. فناوری هی ارتباطات، فناوری های حمل ونقل (خشکی، دریایی، هوایی و فضایی)،فناوری های تولید (کشاورزی-صنعتی)، فناوری های استخراج انواع معادن و فناوری های ساختمان و انواع ماشین ها و فناوری های آموزشی وابسته به دانش مکانیک، الکتریسیته، الکترومغناطیس، ترمودینامیک، فیزیک هسته ای، نورشناسی، فیزیک بهداشت، فیزیک پزشکی و... است.

در این مقاله فقط به نقش فیزیک در فناوری های بهداشت و درمان می پردازیم تا مشخص شود چه اندازه فیزیک در تشخیص و درمان بیماری ها و بهداشت محیط مؤثر است.

 

 

● نقش فیزیک در تشخیص بیماری ها

پزشکان برای تشخیص بیماری ها از انواع وسایل ساده مانند دماسنج و فشارسنج، گوشی طبی (استتوسکوپ) تا دستگاه های بسیار پیچیده مانند میکروسکوپ الکترونی، لیزر و هولوگراف که همه براساس قانون هی فیزیک طراحی و ساخته شده استفاده می کنند. در این قسمت به ساختمان و طرز کار برخی از آنها می پردازیم.

 

 

● رادیوگرافی و رادیوسکوپی

رادیوگرافی عکسبرداری از بدن با پرتوهای ایکس و رادیوسکوپی مشاهده مستقیم بدن با آن پرتوها است. در عکاسی معمولی از نوری که از چیزها بازتابش می شود و بر فیلم عکاسی اثر می کند استفاده می شوند در صورتی که در رادیوگرافی پرتوهایی را که از بدن می گذرند به کار می برند.

پرتوهی ایکس را نخستین بار در سال ۱۸۹۵ میلادی، "ویلهلم کنراد رنتیگن" استاد فیزیک دانشگاه ورتسبورگ آلمان کشف کرد. این کشف بسیار شگفت انگیز بود و خبر آن با سرعت در روزنامه های جهان منتشر شد. جالب است که رنتیگن بر روی پرتوهای کاتدی کار می کرد و به طور اتفاقی متوجه شد که وقتی این پرتوها، که همان الکترون های سریع هستند به مواد سخت و فلزات سنگین برخورد می کنند پرتوهی ناشناخته ای تولید می شود او این پرتوها را پرتو ایکس به معنی مجهول نامید.

پرتوهای ایکس قدرت نفوذ و عبور بسیار زیاد دارند. به آسانی از کاغذ، مقوا، چوب، گوشت و حتی فلزهی سبک مانند آلومینیوم می گذرند، لیکن فلزهای سنگین مانند سرب مانع عبور آنها می شود. اشعه ایکس از استخوان های بدن که از مواد سنگین تشکیل شده اند عبور نمی کنند در صورتی که از گوشت بدن به آسانی می گذرند. همین خاصیت سبب شده که آن را بری عکسبرداری از استخوان های بدن به کار برند و محل شکستگی استخوان ها را مشخص کنند. برای عکسبرداری از روده و معده هم از پرتوهی ایکس استفاده می شود لیکن برای این کار ابتدا به شخص مایعاتی مانند سولفات باریم می خورانند تا پوشش کدری اطراف روده و معده را بپوشاند و سپس رادیوگرافی صورت می دهند.

کشف پرتوهی ایکس که به وسیله رنتیگن عملی شد سرآغاز فعالیت هی دانشمندانی مانند تامسون، بور، رادرفورد، ماری کوری، پیرکوری، بارکلا و بسیاری دیگر شد به طوری که نه فقط چگونگی تولید، تابش و اثرهای پرتو ایکس و گاما و نور شناخته شد بلکه خود اشعه ایکس یکی از ابزارهی شناخت درون ماده شد و انسان را با جهان بی نهایت کوچک ها آشنا کرد و انرژی عظیم اتمی را در اختیار بشر قرار داد.

پرتوهای ایکس در پزشکی و بهداشت برای پیشگیری، تشخیص و درمان به کار می رود به طوری که در فناوری های مربوطه یکی از ابزارهای اساسی است.

 

 

● سونوگرافی

سونوگرافی عکسبرداری با امواج فراصوت است. فراصوت امواج مکانیکی مانند صوت (۲) است که بسامد آن بیش از ۲۰ هزار هرتز است. این امواج را می توان با استفاده از نوسانگر پتروالکتریک یا نوسانگر مغناطیسی تولید کرد.

خاصیت پیزوالکتریک عبارت است از ایجاد اختلاف پتانسیل الکتریکی در دو طرف یک بلور هنگامی که آن بلور تحت فشار یا کشش قرار گیرد و نیز انبساط و انقباض آن بلور هنگامی که تحت تاثیر یک میدان الکتریکی واقع شود. بنابراین هرگاه از یک بلور کوارتز تیغه متوازی السطوحی عمود بر یکی از محورهی بلور تهیه کنیم و این تیغه را میان دو صفحه نازک فولادی قرار دهیم و آن دو صفحه را به اختلاف پتانسیل متناوبی وصل کنیم، تیغه کوارتز با همان بسامد جریان منبسط و منقبض می شود و به ارتعاش درمی آید و در نتیجه امواج فراصوت تولید می کند. پدیده پیزوالکتریک در سال ۱۸۸۰ به وسیله "پیرکوری" کشف شد و از آن علاوه بر تولید امواج فراصوتی، در میکروفن های کریستالی و فندک استفاده می شود.

امواج فراصوتی داری انرژی بسیار زیاد است و می تواند سبب بالا رفتن دمای بافت های بدن انسان، سوختگی و تخریب سلول ها شود. از این امواج در دریانوردی، صنعت و پزشکی استفاده می شود.

در پزشکی بری تشخیص، درمان و تحقیقات این امواج را به کار می برند. دستگاهی که برای عکسبرداری به کار می رود اکوسکوپ (۳) یا سونوسکوپ (۴) است. اساس کار عکسبرداری با امواج فراصوت بازتابش امواج است در این عمل دستگاه گیرنده و فرستنده موجود است و از بسامدهی میان یک میلیون تا پانزده میلیون هرتز استفاده می کنند. دستگاه مولد ضربه های موجی در زمان های بسیار کوتاه یک تا پنج میلیونیم ثانیه را در حدود ۲۰۰ ضربه در ثانیه می فرستد و این ضربه ها در بدن نفوذ می کند و چنانچه به محیطی برخورد کند که غلظت آن با محیط قبلی متفاوت باشد پدیده بازتابش روی می دهد و با توجه به غلظت نسبی دو محیط مقداری از انرژی ضربه هی فراصوت بازتابش می شود. دستگاه گیرنده این امواج را دریافت می کند و به کمک دستگاه الکترونی و یک اسیلوسکوپ آن را به نقطه یا نقاط نورانی به تصویر تبدیل می کند. عکسبرداری با فراصوت را بری تشخیص بیماری های قلب، چشم، اعصاب، پستان، کبد و لگن انجام می دهند.

 

 

● وسایل الکتروپزشکی

بخشی از وسایل تشخیص بیماری ها، دستگاه هایی هستند که براساس قانون های مربوط به الکتریسیته و الکترونیک ساخته و به کار گرفته می شوند. نمونه ای از این دستگاه ها عبارتند از الکتروکاردیوگراف، الکتروبیوگراف و الکترو آسفالوگراف. این دستگاه ها می توانند با رسم نمودارهایی وضع سلامت یا بیماری را بری پزشک مشخص کنند. ممکن است این دستگاه ها مجهز به نوسان نگار باشند و در نتیجه نمودارها مستقیماً بر روی یک صفحه تلویزیون مشاهده شود. نمونه این دستگاه ها کاردیوسکوپ است که معمولاً در اتاق بیمار قرار می گیرد و بر آن منحنی ضربان قلب بیمار مشاهده می شود. در الکتروکاردیوگراف به جای آنکه منحنی ها مستقیماً دیده شود آن منحنی ها (نمودارها) بر روی نواری از کاغذ ثبت و ضبط می شود و پزشک از روی آنها می تواند وضعیت قلب و نوع بیماری را تشخیص دهد.

الکتروآنسفالوگرافی دستگاهی است که با آن بیماری هایی چون صرع، تومورهای مغزی، ضربه، اعتیاد به دارو و الکل تشخیص داده می شود و کار این دستگاه با استفاده از فعالیت های الکتریکی که در سطح بدن ظاهر می شود، صورت می گیرد. اندازه گیری ها نشان می دهد که در قشر مغز تغییرات پتانسیل الکتریکی منظمی انجام می شود. ?این پتانسیل های الکتریکی به استثنای حالت بیهوشی عمیق یا قطع جریان خون به مغز همیشه وجود دارند. هنگامی که قشر مغز خراب شود، این نقش تغییر می کند. با قرار دادن الکترودهای پهن یا الکترودهای سوزنی شکل بر روی پوست سر می توان امواج را از پوست سر به سمت دستگاه ثبات هدایت کرد ... این امواج نتیجه پتانسیل های کار نورون های عصبی قشر مغزند که در سطح مغز ظاهر می شوند ... خاصیت مهم این امواج بسامد آنها است. گستره معمولی این بسامد از یک تا ۶۰ هرتز تغییر می کند ... این امواج برحسب بسامد، ولتاژ، محل های تلاقی، شکل امواج و نقش هایی که دارند، ارزیابی می شوند.?

 

 

● اسکن (تهیه طرح های سه بعدی از بدن)

در سال های ۷۰-۱۹۶۰ برای تشخیص بیماری ها چهار روش جدید ابداع شد:

الف) گرمانگاری: نخستین روش گرمانگاری بود که در سال ۱۹۶۲ عرضه شد. می دانیم که هر جسمی که دمایش بالاتر از صفر مطلق (۲۷۳- درجه سلسیوس) باشد از خود امواجی تابش می کند که به نام امواج گرمایی معروف است. از این خاصیت یعنی انتشار امواج گرمایی از بدن انسان استفاده شده و اختلاف دمای قسمتی از بدن را به صورت تصویری رنگی تهیه می کنند. این روش بری تحقیق و بررسی رگ های خونی سطحی بدن مفید است و با آن می توان از وجود تومورها نیز باخبر شد.

ب) توموگرافی: پرتوهی ایکس می توانند از بافت هی نرم بگذرند، لیکن میزان جذب یا عبور آنها به غلظت بافت بستگی دارد. چنانچه پرتو ایکس در مسیر خود از غده ای بگذرد، میزان جذب آن نسبت به وضعیتی که غده وجود نداشته باشد، تفاوت می کند. به کمک کامپیوتر می توانند تصویری را که از بدن گرفته اند، پردازش کنند و اطلاعات دقیق مربوط به ساختمان بدن و وجود غده را مشخص نمایند. عملی که با کمک پرتو ایکس و کامپیوتر برای تعیین غده ها صورت می گیرد را توموگرافی می نامند.

پ) هولوگرافی (تمام نگاری): دنیس گابور فیزیکدان نوع جدیدی از عکاسی را در سال ۱۹۴۷ ابداع کرد که بعداً در موارد گوناگون از جمله در پزشکی از آن استفاده شد. هولوگرافی براساس خواص امواج متکی است و تصویری که از ریزشیء گرفته می شود، سه بعدی است. در این طریقه تصویری که از هر عضو بدن گرفته می شود، کاملاً همه قسمت های اطراف آن عضو دیده می شود. بری تهیه عکس سه بعدی معمولاً از پرتوهای لیزر استفاده می شود.

ت) دستگاه تشدید مغناطیسی NMR :اساس این دستگاه بر این خاصیت است که هسته اتم های خاصی در صورت قرار گرفتن در میدان مغناطیسی امواجی از خود تابش می کنند که قابل ردیابی است. این پدیده در سال ۱۹۴۰ شناخته شد و کاربرد آن در پزشکی بری نخستین بار در سوئد توسط ?اریش اودبلاد? (۵) و از دهه ۱۹۵۰ شروع شد.

در سال ۱۹۷۳ در انگلیس از طریق ردیابی تابش تراکم اتم هی هیدروژن در بافت هی مختلف بدن نخستین تصویر NMR تهیه شد. از سال ۱۹۷۷ به بعد تصویر از مغز نیز به این وسیله گرفته شد.

۱- هنرهای مفید: پس از گذشت بیش از سه قرن، بعید به نظر می رسد که دریابیم آن چهل تن عضو جامعه سلطنتی از کلمه ?هنرهای مفید? چه منظوری داشتند که به تعبیر خود آنان می بایست از کاربرد معلومات علمی الهام می گرفت. البته با رجوع به مباحث اولیه آنان روشن می شود که آنها مکانیزه کردن روند صنایع را به طور اخص در سر داشتند که قبلاً شروع شده بود و پیش بینی می شد که تا آغاز انقلاب صنعتی در یک قرن بعد به طور کامل شکوفا شود. نتیجتاً ?هنرهای مفید? را می توان با تکنولوژی آن روز معادل دانست. اختراعات و اکتشافات قرن بیستم صفحه ۱۴

۲- صوت، امواج مکانیکی با بسامد ۲۰ تا ۲۰ هزار هرتز است. امواج کمتر از ۲۰ هرتز را فروصوت و امواج بالاتر از ۲۰ هزار هرتز را فراصوت می نامند.

۳- Echoscope

۴- Sonoscope

۵- Erich Odeblad

نقل از سایت بنیاد علمی نظریه CPH

http://elm-sarvari.blogfa.com

نقش فيزيك در پيشبرد فناوري

فناوري دنياي جديد حاصل كاربرد اكتشاف هاي فيزيك و ساير علوم است. در جهان پيشرفته صنعتي علم فيزيك به عنوان مادر ساير علوم و شاهرگ حياتي صنعت و نيروي محركه اقتصاد شناخته شده است. از طراحي ايمن و موثر هواپيماي جت مسافربر تا توليد رايانه هاي شخصي پيشرفته ارزان قيمت در همگي آن ها از مفاهيم و نتايج فيزيك استفاده شده است. پياده كردن انسان روي كره ماه و برگرداندن او به طور سالم به كره زمين كه يكي از رخدادهاي هيجان انگيز قرن گذشته بود مثال خوبي از كاربرد فيزيك در سطوح مختلف است.وسايل و ماشين هاي مورد استفاده از موشك هاي پر قدرت گرفته تا رايانه هاي داخل سفينه ها توسط كساني كه خيلي چيزها راجع به فيزيك مي دانستند طراحي گرديد. گسترش يافت و مورد آزمون قرار گرفت . در پشت سر پيشرفت هاي بزرگ صنعتي سالها يا حتي قرن ها پژوهش هاي پايه اي  در مورد بررسي خواص ماده وجود دارد. براي مثال ماشين حساب ساده اي را كه با نور خورشيد كار مي كند در نظر بگيريم.سلولهاي خورشيدي انرژي نوراني را به انرژي الكتريكي تبديل مي كنند. تراشه هاي مدار مجتمع (IC ها) داخل ماشين حساب از اين انرژي الكتريكي براي انجام محاسبه ها استفاده مي كنند. اگر به وسايل درون خانه خود نگاه كنيم به سختي مي توان وسيله اي را يافت كه بر اساس اصول و مفاهيم فيزيكي پايه گذاري نشده باشد. لامپ هاي روشنايي- اتوي برقي - يخچال- جاروي برقي- تلويزيون- تلفن- اجاق هاي ميكروموج- ضبط صوت- راديو - دزدگير و ده ها وسيله ديگر همگي كاربردهاي خانگي فيزيك هستند. 

 

بيشتر بدانيد

 

از حدود چهار قرن پيش- پيشرفت علم و صنعت وارد مرحله جديدي شد. دادوستد با مناطق نزديك و دور جهان رونقي تازه يافت.اين كار باعث شد تا وسايل اندازه گيري دقيقتر شود و توجه به يكاهاي مناسب و همگاني افزايش يابد. نخستين كسي كه اقدام به انتخاب يكاهاي مشخص و ساده كرد كشيشي فرانسوي به نام موتون  از شهر ليون بود . او در سال 1049/1670 روش ساده مقياس هاي دستگاه متريك را پيشنهاد كرد. بيش از يك قرن از پيشنهاد موتون گذشت تا با وقوع انقلاب كبير فرانسه - جامعه آمادگي لازم را يافت تا روش هاي تازه را بپذيرد. در سال 1169/1790 فرهنگستان علوم فرانسه به بوردا - لاگرانژ-لاپلاس و كوندورسه  كه از دانشمندان مشهور آن زمان بودند ماموريت داد تا درباره يكاي طولي كه پذيرش بين المللي داشته باشد بررسي كنند. اين گروه پس از يك سال مطالعه در سال 1170/1791 دو نفر از منجمان معروف فرانسه به نام دالامبر و ميشن  را مامور كردند تا طول قوس نصف النهار ميان دونكرك و بارسلون  را كه در فرانسه و اسپانيا قرار دارند اندازه بگيرند. آن سالها با تلاش پيگير به اين كار عملي ادامه دادند تا اينكه در سال 1178/1799 نتيجه كار خود را به فرهنگستان علوم فرانسه تسليم كردند و پايه اي براي يكاهاي بين المللي به وجود آوردند.  

 

مدل ذره اي

 

يكي از مدل هايي كه از زمانهاي قديم در فيزيك انتخاب شده است مدل ذره اي است. مدل ذره اي در حالت خيلي ساده به اين واقعيت تعلق  مي گيرد كه ماده در دنياي كه در آن زندگي مي كنيم از اشيا و اجزاي مختلف مانند سنگها-درختان-خانه ها-اتومبيل ها-ماهواره ها- ستارگان و . . . تشكيل يافته است. عر يك از اين اشيا ساختمان دروني خيلي پيچيده اي دارند ولي در بعضي موارد مي توان اين ساختمان دروني را ناديده گرفت و هر شي را همچون جسم واحدي كه در حكم يك ذزه است در نظر گرفت. مثلا در حركت زمين به دور خورشيد ساختمان دروني زمين و سيماي متفاوتي كه در سطح آن هستند نقشي اساسي در اين حركت ندارند و زمين را مي توان در حكم ذره اي گرفت كه در فضا حركت مي كند.

 

وارد كردن مدل ذره اي در فيزيك به پيشرفت اين دانش كمك بسيار موثر و مفيد كرده است. گاليله و نيوتن هر دو مفهوم ذره را در كشف قوانين  حركت اجسام مختلف به كار برده اند. همه اشياي متداول در واقع داراي ساختمان دروني پيچيده اي هستند كه ممكن است در حركت آنها موثر باشد و اين كيفيت بايد در پاره اي از موارد در نظر گرفته شود مثلا اصطكاك يكي از اين موارد است.

 

مدل ذره اي به همين جا ختم نمي شود.زيرا معمولا هر شي را مي توان در حكم مجموعه اي از اجزاي كوچكتر ماده در نظر گرفت كه باز هم ذره ناميده مي شوند. يك سنگ را ميتوان به ذرات كوچك خاك سنك خرد كرد و يك اتومبيل را به اجزاي تشكيل دهنده اش پياده نمود.بنابراين سنگ را مي توان مجموعه اي از ذرات كوچك خاك  سنگ  و اتومبيل را تركيبي از مهره ها و پيچ ها و قطعات كوچك تقسيم نمود. اگر قوانين طبيعت كه حاكم بر رفتار ذرات منفرد هستند شناخته شوند. رفتار شي مركب هم كه مجموعه اي ازاين ذرات درگير و مرتبط با هم است پيشگويي خواهد شد.  مثلا وقتي نيوتن قانون جاذبه عمومي را بسط داد درگير با اين مساله شد كه چگونه اثر جاذبه زمين را بر اجسام واقع بر روي سطح آن معين كند. با در نظر گرفتن اين كه زمين در حكم يك جسم متشكل از ذرات كوچك ماده است وي اثر كلي جاذبه اي را كه تمام اجزاي مختلف تشكيل دهنده زمين بر اجسام وارد مي كنند معادل اثري دانست كه يك ذره فرضي واقع در مركز زمين كه جرمش برابر جرم زمين است وارد مي سازد.

 

يكاهاي اصلي SI

 

1- طول ( متر) :در سال 1792 جمهوري نوبنياد فرانسه دستگاه اوزان و مقياس هاي جديدي را برقرار كرد. سنگ بناي اين دستگاه متر بود كه به صورت يك دهميليونيم  فاصله بين قطب شمال و استوا تعريف مي شد. در نهايت به دلايل علمي اين استاندارد را كنار گذاشتند و متر به صورت فاصله ي بين دو خط حك شده در ميله اي از جنس پلاتين- ايريديوم ميله متر استاندارد تعريف شد كه تعريف كامل تر آن چنين است :  يكاي طول - متر- بنا به تعريف برابر است با فاصله اي كه نور در يك بازه زماني معين طي كرده باشد.

 

طول مسير پيموده شده توسط نور در خلا در مدت زمان 1/299792458 يك ثانيه  (1983)

 

2- زمان (ثانيه) :  يكاي زمان قبلا بر حسب چرخش زمين تعريف مي شد اما اكنون بر حسب ارتعاشات نور گسيليده از چشمه هاي اتمي سزيم 133 تعريف مي شود.تقريبا 9 ميليارد ارتعاش انجام مي دهد

 

مدت زمان 9192631770 تناوب هاي تابش متاظر با گذار بين دو تراز فوق ريز حالت پايه اتم سزيم 133 (1967)

 

3- جرم (كيلوگرم): يكاي جرم كيلوگرم  - بر حسب نمونه اي از پلاتين - ايريديوم خاص تعريف مي شود(1889) كه در نزديكي پاريس نگهداري مي شود.براي اندازه گيري مقياس اتمي واحد جرم اتمي بر حسب اتم كربن 12 تعريف شده است كه هر دو تعريف را به كار مي برند.

 

4- شدت جريان ( آمپر): عبارت است از جريان ثابتي كه اگر دو سيم رساناي موازي مستقيم با طول نامتناهي و سطح مقطع قابل چشمپوشي كه به فاصله يك متر از هم در خلا قرار دارند برقرار باشد در اين صورت بين رساناها نيرويي برابر   2 ضربدر 10 به توان 7 نيوتن بر متر از طول سيم وجود دارد. (1949)

 

5- دماي مطلق ( كلوين) : كسر 1/273.16 دماي ترموديناميكي نقطه سه گانه آب .

 

6- مقدار ماده ( مول): مقدار ماده موجود در يك سيستم كه شامل تعداد زيادي واحد هاي بنيادي همچون اتمها در 0/012 كيلوگرم از اتم كربن 12 است . (1971)

 

7- شدت روشنايي ( شمع) : شدت روشنايي عمود بر سطحي به مساحت 1600000 متر مربع از يك جسم سياه در دماي ذوب پلاتين و در فشار 101325 نيوتن بر متر مريع

 

8- شدت نور (انرژي واحد سطح)  : مقدار انرژي كه با تابش نور به سطح جسم از آن عبور مي كند.

 

*** دست كم دو تا از هفت يكاي اصلي اضافي هستند. مول صرفا يك تعداد معين از اتم يا ملكول است. به همان مفهوم كه دو جين يك عدد است. نيازي نيست كه به اين عدد يكايي تخصيص دهيم. شمع با 1/683 وات بر استراديان معادل است و هيچ منظوري را كه از عهده وات بر استراديان برنيايد بر نمي آورد. دو يكاي پايه ديگر را مي توان با انتخاب تعريف هاي تازه اي براي يكاي دما و يكاي بار الكتريكي زائد ساخت. دما را مي توان با يكاي انرژي اندازه گرفت زيرا طبق قضيه دما متناسب است با انرژي در هر درجه آزادي. پس كلوين را مي توان به صورت يك يكاي مشتق شده تغريف كرد كه 1/2 ضربدر 1.38 ضربدر 10 به توان -23 ژول براي هر يك درجه آزادي خواهد بود

 

 تهيه كنندگان  مبحث يكاهاي اصلي : مژده ريحاني - سودابه صمدي - خديجه پهلوان- فاطمه عرب نژاد-محدثه دادي - زهرا شيرغلامي- فرزانه جنگجو   دبيرستان عصمت    (بالاي صفحه)

 

انرژی و منا بع ان:

انرژی واژه ای یونا نی است وبه معنای کا ر در درون خود می با شد اولین بار در 200 سال پیش تامس یانگ انرژی را تعریف نمود :انرژی عامل انجام کار است

ویلیا م ژنیکین در سال 1853میلادی انرژی پتا نسیل را معرفی نمود یعنی انر ژی هر چیز ی که هر لحظه ممکن است شروع به افتادن کند. 

لرد کلوین در سال 1865 میلادی انرژی جنبشی را معرفی نمود سینیتیک به زبان یونا نی یعنی حرکت (جنبش).

میزان مصرف انواع انرژی در جهان:

1- نفت 37./. : نفت یا (PETROLEUM) واژه لاتینی است و به معتای روغن سنگ است از نفت خام

بترتیب بنزین-پارافین-گاز-نفت سوخت- روغنهای نرم کننده استخراج میشود.

2-زغال سنگ25./.:از معدنهای ذغال سنگ میتوان ذغال سنگ استخراج نموداگر زغال سنگ سوزانده شود 

گاز زغال که بسیار تمیز وپاک است وهمچنین کک یعنی زغال سوخته شده حاصل می گردد

 

3-گا ز طبیعی 22./. :گاز طبیعی یکی از مشتقا ت نفت خا م است که توسط لوله کشی از خواستگا ه طبیعیشا ن

به شهرها اورده می شوند.

4-انرژی اب7./. :با استفاده از سدهای هیدرولیک که در پا یین انها توربین نصب گردیده میتوان انرژی اب

جمع شده در پشت سد را مهار نمود این انرژی بسیار پاک است

5-انرژی هسته ای 6./. : به روشهای گداخت هسته ای و شکا فت هسته ای میتوان مقادیر عظیمی انرژی کسب نمود

انرژی حا صل از نیم کیلو اورانیم یک میلیون بار بیشتر از نیم کیلو زغال سنگ است

 

 

6-انرژی های دیگر 4./. : مانند انر ژی خورشیدی - انرژی با د(بخصوص در هلند) - انرژی جزرومد(در فرانسه)-

 

--------------------------------------------

 

نگاهی به نقش فیزیک و کاربردهای آن در فناوری دایره علوم کاربردی و تکنولوژی

 

علم، کوشش در جهت دانایی و فناوری تلاشی در جهت توانایی است. این هر دو اثر متقابل در هم داشته‌اند. دانش سبب شد که ابزارها و روش‌ها کامل‌تر شوند و ابزارها نیز دقت انسان را در اندازه‌گیری‌ها و رسیدن به نتایج علمی بیشتر کرده است.

 

فیزیک علم شناختن قانون های عمومی و کلی حاکم بر رفتار ماده و انرژی است. کوشش های پیگیر فیزیکدانان در این راه سبب کشف بسیاری از قانون های اساسی، بیان نظریه ها و آشنایی با بعضی پدیده‌های طبیعی شده است. هرچند این موفقیت ها در برابر حجم ناشناخته ها، اندک است لیکن تلاش همه جانبه و پرشتاب دانشمندان امید بسیار آفریده که انسان می تواند رازهای هستی را دریابد. انسان در یکی دو قرن اخیر، با بهره گیری از روش علمی و ابزارهای دقیق توانسته است در هر یک از شاخه های علم، به ویژه فیزیک دنیای روشن و شناخته شده خود را وسعت بخشد. در این مدت با دنیای بی نهایت کوچک ها آشنا شده، به درون اتم راه یافته تا انواع نیروهای بنیادی طبیعت را شناخته، الکترون و ویژگی های آن را دریافته و طیف گسترده امواج الکترومغناطیسی را کشف کرده است. 

فیزیک که تا اواخر قرن نوزدهم مباحث مکانیک، گرما، صوت، نور و الکتریسیته را شامل می شد اکنون در اوایل قرن بیست و یکم در اشتراک با سایر علوم (مانند شیمی، زیست شناسی و...) روز به روز گسترده تر و ژرفاتر شده و بیش از ۳۰ موضوع و مبحث مهم را در برگرفته است (دانشنامه فیزیک تعداد شاخه های فیزیک را ۳۳ مورد معرفی کرده است.) 

• فناوری 

فناوری، چگونگی استفاده از علم، ابزار، راه و روش برای انجام کارها و برآوردن نیازها است. به عبارت دیگر فناوری به کارگیری آگاهی های انسان برای تغییر در محیط به منظور رفع نیازها است. اگر علم را فرآیند شناخت طبیعت تعریف کنیم، فناوری فرآیند انجام کارها خواهد بود.در گذشته مثلاً در کشور ایران تا حدود یک صد سال پیش، زندگی ساده و ابتدایی بود و کارها با ابزارهای ساده و روش های اولیه انجام می شد. کشاورزی، حمل ونقل، تجارت، ساختمان سازی با روش های سنتی و ابزارهایی که در طول زمان از راه تجربه به دست آمده بود صورت می گرفت. 

گرچه انسان به برخی از قانون های طبیعی دست یافته بود لیکن علم و عمل کمتر اثر متقابل در یکدیگر داشتند. دانشمندان راه خود را می پیمودند و صنعتگران و ابزارکاران به راه خود می رفتند تا آنکه عصر جدید آغاز شد و تمدنی به وجود آمد که همه چیز در راه مصالح زندگی انسان و توانایی او به کار گرفته شد. 

در سال ۱۶۶۳ میلادی «جامعه سلطنتی لندن» تاسیس شد و هدف خود را ارتقای سطح علوم مربوط به امور و پدیده های طبیعی و هنرهای مفید از طریق آزمایش و تجربه به نفع «ابنای بشر» انتخاب کرد. چهار سال بعد فرهنگستان علوم فرانسه در پاریس شکل گرفت و بر مفید واقع شدن علم تاکید فراوان شد. اعضای این فرهنگستان برای هرچه به ثمر رساندن تحقیقات علمی در زندگی انسان، به تلاش پرداخته و از این بابت حقوق دولتی دریافت می کردند.۱ 

در سال ۱۸۵۳ موزه علوم لندن با نام «هیات معتمدین دایره علم و هنر و موزه ملی علم و صنعت» گشایش یافت اما نزدیک تر شدن علم و صنعت سبب شد که در سال ۱۸۸۲ بخش های مختلف این موسسه در هم ادغام شود و سازمان جدیدی با نام «دایره علوم کاربردی و تکنولوژی» تاسیس شود. 

• نقش فیزیک در فناوری 

علم، کوشش در جهت دانایی و فناوری تلاشی در جهت توانایی است. این هر دو اثر متقابل در هم داشته اند. دانش سبب شد که ابزارها و روش ها کامل تر شوند و ابزارها نیز دقت انسان را در اندازه گیری ها و رسیدن به نتایج علمی بیشتر کرده است. 

اکنون بسیاری از موضوع ها و مباحث فیزیک پیامدهای کاربردی داشته و عملاً در فناوری ها موثر بوده است. فناوری های ارتباطات، فناوری های حمل ونقل (خشکی، دریایی، هوایی و فضایی)،فناوری های تولید (کشاورزی _ صنعتی)، فناوری های استخراج انواع معادن و فناوری های ساختمان و انواع ماشین ها و فناوری های آموزشی وابسته به دانش مکانیک، الکتریسیته، الکترومغناطیس، ترمودینامیک، فیزیک هسته ای، نورشناسی، فیزیک بهداشت، فیزیک پزشکی و... است. 

در این مقاله فقط به نقش فیزیک در فناوری های بهداشت و درمان می پردازیم تا مشخص شود چه اندازه فیزیک در تشخیص و درمان بیماری ها و بهداشت محیط موثر است. 

•نقش فیزیک در تشخیص بیماری ها 

پزشکان برای تشخیص بیماری ها از انواع وسایل ساده مانند دماسنج و فشارسنج، گوشی طبی (استتوسکوپ) تا دستگاه های بسیار پیچیده مانند میکروسکوپ الکترونی، لیزر و هولوگراف که همه براساس قانون های فیزیک طراحی و ساخته شده استفاده می کنند. در این قسمت به ساختمان و طرز کار برخی از آنها می پردازیم. 

• رادیوگرافی و رادیوسکوپی 

رادیوگرافی عکسبرداری از بدن با پرتوهای ایکس و رادیوسکوپی مشاهده مستقیم بدن با آن پرتوها است. در عکاسی معمولی از نوری که از چیزها بازتابش می شود و بر فیلم عکاسی اثر می کند استفاده می شوند در صورتی که در رادیوگرافی پرتوهایی را که از بدن می گذرند به کار می برند. 

پرتوهای ایکس را نخستین بار در سال ۱۸۹۵ میلادی، ویلهلم کنراد رنتیگن استاد فیزیک دانشگاه ورتسبورگ آلمان کشف کرد. این کشف بسیار شگفت انگیز بود و خبر آن با سرعت در روزنامه های جهان منتشر شد. جالب است که رنتیگن بر روی پرتوهای کاتدی کار می کرد و به طور اتفاقی متوجه شد که وقتی این پرتوها، که همان الکترون های سریع هستند به مواد سخت و فلزات سنگین برخورد می کنند پرتوهای ناشناخته ای تولید می شود او این پرتوها را پرتو ایکس به معنی مجهول نامید. 

پرتوهای ایکس قدرت نفوذ و عبور بسیار زیاد دارند. به آسانی از کاغذ، مقوا، چوب، گوشت و حتی فلزهای سبک مانند آلومینیوم می گذرند، لیکن فلزهای سنگین مانند سرب مانع عبور آنها می شود. اشعه ایکس از استخوان های بدن که از مواد سنگین تشکیل شده اند عبور نمی کنند در صورتی که از گوشت بدن به آسانی می گذرند. همین خاصیت سبب شده که آن را برای عکسبرداری از استخوان های بدن به کار برند و محل شکستگی استخوان ها را مشخص کنند. برای عکسبرداری از روده و معده هم از پرتوهای ایکس استفاده می شود لیکن برای این کار ابتدا به شخص مایعاتی مانند سولفات باریم می خورانند تا پوشش کدری اطراف روده و معده را بپوشاند و سپس رادیوگرافی صورت می دهند. 

کشف پرتوهای ایکس که به وسیله رنتیگن عملی شد سرآغاز فعالیت های دانشمندانی مانند تامسون، بور، رادرفورد، ماری کوری، پیرکوری، بارکلا و بسیاری دیگر شد به طوری که نه فقط چگونگی تولید، تابش و اثرهای پرتو ایکس و گاما و نور شناخته شد بلکه خود اشعه ایکس یکی از ابزارهای شناخت درون ماده شد و انسان را با جهان بی نهایت کوچک ها آشنا کرد و انرژی عظیم اتمی را در اختیار بشر قرار داد. 

پرتوهای ایکس در پزشکی و بهداشت برای پیشگیری، تشخیص و درمان به کار می رود به طوری که در فناوری های مربوطه یکی از ابزارهای اساسی است. 

• سونوگرافی 

سونوگرافی عکسبرداری با امواج فراصوت است. فراصوت امواج مکانیکی مانند صوت ۲ است که بسامد آن بیش از ۲۰ هزار هرتز است. این امواج را می توان با استفاده از نوسانگر پتروالکتریک یا نوسانگر مغناطیسی تولید کرد.

 

خاصیت پیزوالکتریک عبارت است از ایجاد اختلاف پتانسیل الکتریکی در دو طرف یک بلور هنگامی که آن بلور تحت فشار یا کشش قرار گیرد و نیز انبساط و انقباض آن بلور هنگامی که تحت تاثیر یک میدان الکتریکی واقع شود. بنابراین هرگاه از یک بلور کوارتز تیغه متوازی السطوحی عمود بر یکی از محورهای بلور تهیه کنیم و این تیغه را میان دو صفحه نازک فولادی قرار دهیم و آن دو صفحه را به اختلاف پتانسیل متناوبی وصل کنیم، تیغه کوارتز با همان بسامد جریان منبسط و منقبض می شود و به ارتعاش درمی آید و در نتیجه امواج فراصوت تولید می کند. پدیده پیزوالکتریک در سال ۱۸۸۰ به وسیله پیرکوری کشف شد و از آن علاوه بر تولید امواج فراصوتی، در میکروفن های کریستالی و فندک استفاده می شود. 

امواج فراصوتی دارای انرژی بسیار زیاد است و می تواند سبب بالا رفتن دمای بافت های بدن انسان، سوختگی و تخریب سلول ها شود. از این امواج در دریانوردی، صنعت و پزشکی استفاده می شود. 

در پزشکی برای تشخیص، درمان و تحقیقات این امواج را به کار می برند. دستگاهی که برای عکسبرداری به کار می رود اکوسکوپ۳ یا سونوسکوپ۴ است. اساس کار عکسبرداری با امواج فراصوت بازتابش امواج است در این عمل دستگاه گیرنده و فرستنده موجود است و از بسامدهای میان یک میلیون تا پانزده میلیون هرتز استفاده می کنند. دستگاه مولد ضربه های موجی در زمان های بسیار کوتاه یک تا پنج میلیونیم ثانیه را در حدود ۲۰۰ ضربه در ثانیه می فرستد و این ضربه ها در بدن نفوذ می کند و چنانچه به محیطی برخورد کند که غلظت آن با محیط قبلی متفاوت باشد پدیده بازتابش روی می دهد و با توجه به غلظت نسبی دو محیط مقداری از انرژی ضربه های فراصوت بازتابش می شود. دستگاه گیرنده این امواج را دریافت می کند و به کمک دستگاه الکترونی و یک اسیلوسکوپ آن را به نقطه یا نقاط نورانی به تصویر تبدیل می کند. عکسبرداری با فراصوت را برای تشخیص بیماری های قلب، چشم، اعصاب، پستان، کبد و لگن انجام می دهند. 

•وسایل الکتروپزشکی 

بخشی از وسایل تشخیص بیماری ها، دستگاه هایی هستند که براساس قانون های مربوط به الکتریسیته و الکترونیک ساخته و به کار گرفته می شوند. نمونه ای از این دستگاه ها عبارتند از الکتروکاردیوگراف، الکتروبیوگراف و الکترو آسفالوگراف. این دستگاه ها می توانند با رسم نمودارهایی وضع سلامت یا بیماری را برای پزشک مشخص کنند. ممکن است این دستگاه ها مجهز به نوسان نگار باشند و در نتیجه نمودارها مستقیماً بر روی یک صفحه تلویزیون مشاهده شود. نمونه این دستگاه ها کاردیوسکوپ است که معمولاً در اتاق بیمار قرار می گیرد و بر آن منحنی ضربان قلب بیمار مشاهده می شود. در الکتروکاردیوگراف به جای آنکه منحنی ها مستقیماً دیده شود آن منحنی ها (نمودارها) بر روی نواری از کاغذ ثبت و ضبط می شود و پزشک از روی آنها می تواند وضعیت قلب و نوع بیماری را تشخیص دهد. 

الکتروآنسفالوگرافی دستگاهی است که با آن بیماری هایی چون صرع، تومورهای مغزی، ضربه، اعتیاد به دارو و الکل تشخیص داده می شود و کار این دستگاه با استفاده از فعالیت های الکتریکی که در سطح بدن ظاهر می شود، صورت می گیرد. اندازه گیری ها نشان می دهد که در قشر مغز تغییرات پتانسیل الکتریکی منظمی انجام می شود. «این پتانسیل های الکتریکی به استثنای حالت بیهوشی عمیق یا قطع جریان خون به مغز همیشه وجود دارند. هنگامی که قشر مغز خراب شود، این نقش تغییر می کند. با قرار دادن الکترودهای پهن یا الکترودهای سوزنی شکل بر روی پوست سر می توان امواج را از پوست سر به سمت دستگاه ثبات هدایت کرد... این امواج نتیجه پتانسیل های کار نورون های عصبی قشر مغزند که در سطح مغز ظاهر می شوند ... خاصیت مهم این امواج بسامد آنها است. گستره معمولی این بسامد از یک تا ۶۰ هرتز تغییر می کند... این امواج برحسب بسامد، ولتاژ، محل های تلاقی، شکل امواج و نقش هایی که دارند، ارزیابی می شوند.»۵ 

• اسکن (تهیه طرح های سه بعدی از بدن) 

در سال های ۷۰-۱۹۶۰ برای تشخیص بیماری ها چهار روش جدید ابداع شد: الف _ گرمانگاری: نخستین روش گرمانگاری بود که در سال ۱۹۶۲ عرضه شد. می دانیم که هر جسمی که دمایش بالاتر از صفر مطلق (۲۷۳- درجه سلسیوس) باشد از خود امواجی تابش می کند که به نام امواج گرمایی معروف است. از این خاصیت یعنی انتشار امواج گرمایی از بدن انسان استفاده شده و اختلاف دمای قسمتی از بدن را به صورت تصویری رنگی تهیه می کنند. این روش برای تحقیق و بررسی رگ های خونی سطحی بدن مفید است و با آن می توان از وجود تومورها نیز باخبر شد. 

ب- توموگرافی: پرتوهای ایکس می توانند از بافت های نرم بگذرند، لیکن میزان جذب یا عبور آنها به غلظت بافت بستگی دارد. چنانچه پرتو ایکس در مسیر خود از غده ای بگذرد، میزان جذب آن نسبت به وضعیتی که غده وجود نداشته باشد، تفاوت می کند. به کمک کامپیوتر می توانند تصویری را که از بدن گرفته اند، پردازش کنند و اطلاعات دقیق مربوط به ساختمان بدن و وجود غده را مشخص نمایند. عملی که با کمک پرتو ایکس و کامپیوتر برای تعیین غده ها صورت می گیرد را توموگرافی می نامند. 

پ- هولوگرافی (تمام نگاری): دنیس گابور فیزیکدان نوع جدیدی از عکاسی را در سال ۱۹۴۷ ابداع کرد که بعداً در موارد گوناگون از جمله در پزشکی از آن استفاده شد. هولوگرافی براساس خواص امواج متکی است و تصویری که از ریزشیء گرفته می شود، سه بعدی است. در این طریقه تصویری که از هر عضو بدن گرفته می شود، کاملاً همه قسمت های اطراف آن عضو دیده می شود. برای تهیه عکس سه بعدی معمولاً از پرتوهای لیزر استفاده می شود. 

ت- دستگاه تشدید مغناطیسی NMR) ) :اساس این دستگاه بر این خاصیت است که هسته اتم های خاصی در صورت قرار گرفتن در میدان مغناطیسی امواجی از خود تابش می کنند که قابل ردیابی است. این پدیده در سال ۱۹۴۰ شناخته شد و کاربرد آن در پزشکی برای نخستین بار در سوئد توسط «اریش اودبلاد»۶ و از دهه ۱۹۵۰ شروع شد. 

در سال ۱۹۷۳ در انگلیس از طریق ردیابی تابش تراکم اتم های هیدروژن در بافت های مختلف بدن نخستین تصویر NMR تهیه شد. از سال ۱۹۷۷ به بعد تصویر از مغز نیز به این وسیله گرفته شد.

 

 

کاربرد فیزیک در فناوری - آفتاب

www.aftabir.com › مقالاتعلمی و آموزشیعلوم پایهTranslate this page
Oct 28, 2009 - فیزیک علم شناختن قانون هی عمومی و کلی حاکم بر رفتار ماده و انرژی است. کوشش هی پیگیر فیزیکدانان در این راه سبب کشف بسیاری از قانون هی ...

فیزیک و کاربردهای فیزیک - بیتوته

www.beytoote.com/scientific/midanid/physics2-applications.htmlTranslate this page
نقش فیزیک در فناوری. علم، کوششی در جهت دانایی و فناوری تلاشی در جهت توانایی است. این هر دو اثر متقابل درهم داشته‌اند. دانش سبب شده که ابزارها و روش‌ها کامل شوند و ...

نگاهی به نقش فیزیک و کاربردهای آن در فناوری دایره علوم کاربردی و ...

vista.ir/.../نگاهی-به-نقش-فیزیک-و-کاربردهای-آن-در-فناوری-دایره-...Translate this page
فیزیک علم شناختن قانون های عمومی و کلی حاکم بر رفتار ماده و انرژی است. کوشش های پیگیر فیزیکدانان در این راه سبب کشف بسیاری از قانون های اساسی، بیان ...

PDF مقاله کاربرد فيزيک در فناوري - نیازمرکزی | NiazeMarkazi

www.niazemarkazi.com/papers/10004964.htmlTranslate this page
کاربرد فيزيک در فناوري ,کاربرد فیزیک در فناوری,فناوری,نقش فیزیک در تشخیص بیماری ها,رادیوگرافی و رادیوسکوپی,سونوگرافی,وسایل الکتروپزشکی,اسکن ...

فیزیک و کاربردهای آن: آموزش - جزیره دانش -

www.jazirehdanesh.com/find.php?item=5.594.272.faTranslate this page
Jan 1, 2006 - نقش فیزیک در فناوری. علم، کوششی در جهت دانایی و فناوری تلاشی در جهت توانایی است. این هر دو اثر متقابل درهم داشته‌اند. دانش سبب شده که ابزارها و ...

کاربرد فیزیک در فناوری - پست نما

www.postnama.ir/post/1581/کاربرد-فیزیک-در-فناوری.htmlTranslate this page
نقش فيزيك در پيشبرد فناوري. فناوري دنياي جديد حاصل كاربرد اكتشاف هاي فيزيك و ساير علوم است. در جهان پيشرفته صنعتي علم فيزيك به عنوان مادر ساير علوم و ...

کاربرد فیزیک در پزشکی

narges1.blogsky.com/Translate this page
فیزیک پزشکی به معنی کاربرد فیزیک در حرفه پزشکی است، مانند رادیوگرافی ... در این مقاله فقط به نقش فیزیک در فناوری های بهداشت و درمان می پردازیم تا مشخص ...

فهرستی از کاربردهای فیزیک در فناوری - معنی

20mani.blogsky.com/.../فهرستی-از-کاربردهای-فیزیک-در-فناوریTranslate this page
فهرستی از کاربردهای فیزیک در فناوری. یکشنبه 4 مهر 1395 ساعت 16:08. 5. فهرستی از کاربردهای فیزیک در فناوری. برچسب‌ها: فهرستی از کاربردهای فیزیک در فنا.

نقش فيزيك در پيشبرد فناوري - وبلاگ فیزیک (دبیرستان شهید ...

www.physics-dastgheib.blogfa.com/post-21.aspxTranslate this page
وبلاگ فیزیک (دبیرستان شهید دستغیب داراب) - نقش فيزيك در پيشبرد فناوري - برای کشتی های بی حرکت موجها تصمیم میگیرند...

کاربرد فیزیک در زندگی روزمره - پارسا

fatemeparsapoor.persianblog.ir/.../کاربرد_فیزیک_در_زندگی_رو...Translate this page
Dec 13, 2012 - نقش فیزیک در فناوری. علم، کوشش در جهت دانایی و فناوری تلاشی در جهت توانایی است. این هر دو اثر متقابل در هم داشته اند. دانش سبب شد که ابزارها و ...

Page 2 of about 766,000 results(0.34 seconds) 

Search Results

علم و فناوري - فيزيك و كاربردهاي آن در فناوري

elm-sarvari.blogfa.com/post-53.aspxTranslate this page
May 11, 2007 - فيزيك و كاربردهاي آن در فناوري. فيزيك علم شناختن قانون هي عمومي و كلي حاكم بر رفتار ماده و انرژي است. كوشش هي پيگير فيزيكدانان در اين راه ...

فیزیک و کاربرد های آن - راسخون

rasekhoon.net › ... › علوم پايهفیزیکفیزیک و کاربرد های آنTranslate this page
مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/علم و دانش/علوم پايه/فیزیک /فیزیک و کاربرد های آن .... فناوري، چگونگي استفاده از علم، ‌ابزار، راه و روش براي انجام دادن كارها و برآوردن ...

: علم فیزیک - دانشنامه رشد

danesh.roshd.ir › علوم طبیعتفیزیکTranslate this page
فیزیک از واژه یونانی physikos به معنی « طبیعی» و physis به معنی « طبیعت» گرفته شده است. ... نمونه‌هایی از کاربردهای بی‌شمار فیزیک در علوم دیگر می‌باشند.

نقش فیزیک در زندگی | پژوهش سرای دانش آموزی غیاث الدین جمشید

pskashan.com/?p=1273Translate this page
May 11, 2014 - نمونه هایی از کاربردهای بیشمار فیزیک در علوم دیگرمی باشند. .... به عبارت دیگر فناوری، به کارگیری آگاهی‌های انسان برای تغییر در محیط به منظور ...

فیزیکدان های صنعتی اصفهان IUT Physicists - کاربرد فیزیک در فناوری

iut90.blogfa.com/post/361Translate this page
Nov 21, 2012 - امروزه کاربردهای فیزیک در صنعت و تکنولوزی بر کسی پوشیده نیست. در تیم های تحقیقاتی و پروژه های ها تک (پیشرفته) وجود یک یا چند ...

كاربرد فيزيك در زندگي روز مره ما

www.padida.ir/کاربرد-فىزىک-در-زندگى-روز-مره-ما/Translate this page
کاربرد عملی قانون جذب در زندگی : تا می‌توانی آرزو کن ! می‌دانید که قانون جذب جزو قوانین معنوی عالم هستی است و مثل قوانین ریاضی و فیزیکی واقعاً وجود دارد و روی ...

دنیای فیزیک - نانو چیست ؟ فناوری و علوم نانو چگونه شکل گرفت ؟

avangefoko.blogfa.com/post/18Translate this page
علوم سنتی یعنی فیزیک ، شیمی ، ریاضیات ، ژنتیک ، علم مواد ، مهندسی پزشکی ، که در ... در سایه انقلاب فناوری نانو توانمندیهای تازه‌ای در تولید و کاربرد ابزار میکرو ...

[PDF]ﻓﻴﺰﻳﻚ و ﻧﺎﻧﻮﻓﻨﺎوري : ﻧﺎﻧﻮﻓﻴﺰﻳﻚ

www.psi.ir/upload/1392/physics92/pages/w4.pdfTranslate this page
وﻳﺮوس ﺗﺮﻛﻴﺒﺎت ﮔﺮاﻓﻴﻨﻲ و ﻛﺎرﺑﺮد ﮔﺮاﻓﻴﻦ در درﻣﺎن ﺳﻠﻮل. ﻫﺎي ﺳﺮﻃﺎﻧﻲ ﺑﻪ روش ﻓﻮﺗﻮﮔﺮﻣﺎﻳﻲ و ﻣﻬﻨﺪﺳﻲ ﺑﺎﻓﺖ. ﺑﺎ اﺳﺘﻔﺎده از ﺳﻠﻮل. ﻫﺎي ﺑﻨﻴﺎدي اﺷﺎره ﺧ. ﻮاﻫﺪ ﺷﺪ . ﻛﺎرﺑﺮد ﻓﻨﺎوري ﻧﺎﻧﻮ در ﭼﺎﻟﺶ اﻧﺮژي. دﻛﺘﺮ راﺣﻠﻪ ﻣﺤﻤﺪﭘﻮر.

کاربرد فیزیک در صنعت

www.wiki-daro.ir/j.aspx?q=کاربرد_فیزیک_در_صنعت&id...Translate this page
در ارتباط با کاربرد بیوتکنولوژی در صنعت نفت می توان دو جنبه را مدنظر قرار داد:. کاربرد فیزیک در فناوری - افتاب aftabir › مقالات › علمی و اموزشی › علوم پایه oct 28 ...

کاربرد فیزیک در فناوری

www.zamoune.com/article/Otuh4IS/کاربرد-فیزیک-در-فناوری - Translate this page
فیزیک علم شناختن قانون هی عمومی و کلی حاکم بر رفتار ماده و انرژی استا.

نقش و کاربرد فیزیک - پارس ناز

www.parsnaz.ir/news_detail_14295.htmlTranslate this page
اکنون بسیاری از موضوع‌ها ومباحث فیزیک پیامدهای کاربردی داشته و در عمل فیزیک در فناوری‌ها مؤثر بوده است.از جمله میتوان گفت فیزیک در فناوری‌های ارتباطات، ...

مشاهده مقاله | مقدمه‌ای برای کاربردهای فناوری نانو در صنایع غذایی

edu.nano.ir/paper/565Translate this page
در مقیاس نانو، مولوکول‌ها بیشتر از قوانین کوانتوم پیروی می‌کنند تا از قوانین فیزیک در مقیاس بزرگ. ترکیبات غیر قابل حل در آب یا روغن در مقیاس نانو به راحتی حل ...

فيزيك پزشكي

www.hupaa.com/Data/P00679.phpTranslate this page
فيزيك پزشكي به معني كاربرد فيزيك در حرفه پزشكي است، مانند راديوگرافي ... با توجه به كاربردي كه علوم در بهينه‌سازي زندگي بشر دارد، توجه انديشمندان و نخبگان ...

دنیای فیزیک - كاربرد نانو تكنولوژي در كامپيوتر و الكترونيك؛ انقلابي ...

www.lar-physics.blogfa.com/post-94.aspxTranslate this page
هدف از نگارش اين نوشتار، مرور يكي از روش هاي بكارگيري فناوري نانو است. براي مثال اين فناوري نسبتاً نو، در كامپيوتر و قطعات الكترونيكي كاربرد بسياري دارد.

کاربرد فیزیک در پیشبرد فناوری - اخبار و نتایج سراسری بایگانی 24

baygani24.ir/article/کاربرد-فیزیک-در-پیشبرد-فناوری/Translate this page
نانو الکترونیک ویکی‌پدیا دانشنامهٔ آزاد، راهبردهایی برای پیشبرد فناوری نانو کاربرد نانوالکترونیک در . فهرستی از کاربرد فیزیک در فناوری مطالبی رو در مورد نقش ...

فیزیک مهندسی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

https://fa.wikipedia.org/wiki/فیزیک_مهندسیTranslate this page
Persian Wikipedia
فیزیک مهندسی رشته‌ای بین‌رشته‌ایست که هدف آن توسعهٔ پایه‌های نظری برای تحلیل پدیده‌های علمی و کاربردهای مهندسی آنها، آینده‌پژوهی در فناوری، و انتقال فناوری‌های نو به ...

[PDF]داﻧﺸﮕﺎه ﺷﻬﻴﺪ ﺑﻬﺸﺘﻲ ﮔﺮوه ﻓﻴﺰﻳﻚ ﭘﮋوﻫﺸﻜﺪه ﻟﻴﺰر و ﭘﻼﺳﻤﺎ

sbu.ac.ir/Cols/Physics/.../plasma_shokri....Translate this page
Shahid Beheshti University
داﻧﺸﮕﺎه ﺷﻬﻴﺪ ﺑﻬﺸﺘﻲ. ﮔﺮوه ﻓﻴﺰﻳﻚ. ﭘﮋوﻫﺸﻜﺪه ﻟﻴﺰر و ﭘﻼﺳﻤﺎ. ﻗﻄﺐ ﻋﻠﻤﻲ ﭘﻼﺳﻤﺎ و ﻛﺎرﺑﺮد. ﻫﺎي آن ... ﻓﻴﺰﻳﻚ ﺗﺨﻠﻴﻪ اﻟﻜﺘﺮﻳﻜﻲ. : آرك، ﺗﺨﻠﻴﻪ ﺗﺎﺑﺎن، اﺳﭙﺎرك و ... ▫ ... ﻛﺎرﺑﺮد ﻫﺎي ﻓﻨﺎوري ﭘﻼﺳﻤﺎ ﺑﻪ ﺻﻮرت. ﺻﻨﻌﺘﻲ ...

علوم متوسطه - فيزيك و كاربردهاي آن در فناوري

oloommgh.blogfa.com/post/109/فيزيك-و-كاربردهاي-آن-در-فناوريTranslate this page
فيزيك و كاربردهاي آن در فناوري فيزيك علم شناختن قانون هي عمومي و كلي حاكم بر رفتار ماده و انرژي است. كوشش هي پيگير فيزيكدانان در اين راه سبب كشف بسياري از ...

فیزیک هسته ای کاربردی و تئوری - کاربردهای فناوری های هسته ای

reactorphysics.blogfa.com/post/194Translate this page
تعدادی از کاربردهای فناوری های هسته ای. اولین نیروگاهی که از گرمای حاصله از شکافت اتمهای اورانیوم برای تولید الکتریسته استفاده کرد، در دهه 1950 بهره برداری شد.

همایش علمی پژوهشی افق های نوین علوم فیزیک و فناوری نانو در ایران ...

www.bahamayesh.com/cnf/2328/Translate this page
همایش علمی پژوهشی افق های نوین علوم فیزیک و فناوری نانو در ایران ... علوم و فناوری نانو: کاربرد فناوری نانو در علوم; ریز زیست فناوری; نانو الکترونیک; نانو فیزیک ...

فیزیک و ... - کاربردهای نانو تکنولوژی (قسمت دوم)

abarnoakhtaran.blogfa.com/post-82.aspxTranslate this page
3- انرژی. پیشرفته ‌ترین پروژه‌های نانوتکنولوژی مرتبط با انرژی عبارتند از: ذخیره سازی‌، تبدیل و به وجود آوردن پیشرفت و بهبود کار از طریق کاهش نرخ(سرعت) ...

افق های نوین علوم فیزیک و فناوری نانو - فرهنگیان نیوز- تدبیر

www.farhangiannews.ir/view-29339.htmlTranslate this page
Mar 31, 2016 - کاربرد فناوری نانو در علوم ریز زیست فناوری نانو الکترونیک نانو فیزیک نانو شیمی نانو مواد. محورهای ویژه: فیزیک ذرات بنیادی فیزبک محاسباتی

فیزیک1 - فیزیک و کاربردهای آن

www.fezek.blogfa.com/tag/فیزیک-و-کاربردهای-آنTranslate this page
فیزیک1 - فیزیک و کاربردهای آن - نمونه سوال هاوتدریس فصل های فزیک1. ... و اغرق آميز نيست، اگر بگوييم كه در آينده كامپيوتر يكي از لوازم ضروري زندگي بشر خواهد ...

کاربرد فیزیک در زندگی - فیزیک دبیرستان................................High ...

fazelzadeh.persianblog.ir/post/76/Translate this page
Feb 9, 2014 - نمونه هایی از کاربردهای بیشمار فیزیک در علوم دیگرمی باشند. ... به عبارت دیگر فناوری، به کارگیری آگاهی‌های انسان برای تغییر در محیط به منظور ...

مسابقه بزرگ کاربرد فیزیک در زندگی همراه باجایزه بدون قرعه کشی ...

physics1.blog.ir/.../مسابقه-بزرگ-کاربرد-فیزیک-در-زندگی-همراه-...Translate this page
Jun 27, 2015 - موضوع مسابقه : در مورد کاربرد فیزیک در زندگی روزمره مطلبی بنویسید ..... به عبارت دیگر فناوری به کارگیری آگاهی های انسان برای تغییر در محیط ...

امتحان نهایی فیزیک 3 چگونه خواهد بود؟ | انتشارات خیلی سبز

kheilisabz.com/blogs/امتحان-نهایی-فیزیک-3-چگونه-خواهد-بود؟.htmlTranslate this page
May 30, 2015 - ابتدا به نکات قابل توجه امتحان نهایی فیزیک (۳) رشته‌ی تجربی می‌پردازیم: ۱- قسمت الف و پ ... ببخشید واسه امتحان فیزیک فناوری و کاربرد هم میاد؟

کاربرد فیزیک در فناوری - دانشجویان فیزیک دانشگاه محقق اردبیلی

uma.r98.ir/physicsgroup/1189 - Translate this page
امروزه کاربردهای فیزیک در صنعت و تکنولوزی بر کسی پوشیده نیست. در تیم های تحقیقاتی و پروژه های ها تک (پیشرفته) وجود یک یا چند فیزیکدان ضروری…

کاربرد فیزیک ذره ای در درمان سرطان - شرکت محاسبان ارتباطات هوشمند ...

mohaseban.ir/کاربرد-فیزیک-ذره-ای-در-درمان-سرطان/Translate this page
مطالب در گروه اخبار فناوری پزشکی | ۰ نظر. کاربرد فیزیک ذره ای در درمان سرطان. شاید فیزیک ذره ای برای افرادی که تمامی علوم جهان را ابزاری می دانند که تنها وظیفه آنها ...

امکان سنجی کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات در آموزش درس فیزیک و ...

ganj.irandoc.ac.ir/articles/538006Translate this page
پژوهش حاضر به امکان سنجی کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات درآموزش درس فیزیک وآزمایشگاه دوره متوسطه مدارس شهر اصفهان پرداخته است. اهداف این پژوهش در چهار حیطه ...

اولین کنفرانس بین المللی کاربرد فناوری های نوین، شهریور ۹۵ | همایش ...

www.conferenceyab.ir › همایشفنی و مهندسیبرق، الکترونیکTranslate this page
Jun 2, 2016 - اولین کنفرانس بین المللی کاربرد فناوری های نوین، شهریور ۹۵ ، توسط ... همایش (کنفرانس) برق، الکترونیک فنی و مهندسی فیزیک کامپیوتر، IT ...

شگفتی ها و تازه های فیزیک - فناوری و تکنولوژی و اختراعات

atomicphysics9000.blogfa.com/cat-9.aspxTranslate this page
شگفتی ها و تازه های فیزیک - فناوری و تکنولوژی و اختراعات - ... باتری‌های هسته‌ای کاربردهای نظامی و فضایی دارند ولی بسیار بزرگ‌تر از این باتری جدید هستند.

کاربرد نانو در صنعت خودرو سازی: : دانش و تکنولوژی : : فیزیک ...

www.tebyan-zn.ir/News-Article/science_technology/.../2842.htmlTranslate this page
Sep 16, 2010 - موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان TEBYAN CULTURAL AND INFORMATION CENTER نمونه ای ديگر از کاربرد های فناوری نانو در صنعت شيشه ...

معاونت پژوهشی و فناوری - مدیر دفتر ارتباط با حوزه کاربرد - دانشگاه یاسوج

www.yu.ac.ir/index.aspx?siteid=9&pageid=2082Translate this page
دکتر مهدی خیرمند. دانشکده, علوم پایه. رشته, شیمی فیزیک. مرتبه علمی, استادیار. سمت, مدیر دفتر ارتباط با حوزه کاربرد. تلفن داخلی. تلفن مستقیم. فاکس.

جدیدترین‌ دستاوردهای فیزیک - کاربرد فناوری هسته‌ای در کشاورزی

neophysics.blogfa.com/post-56.aspxTranslate this page
جدیدترین‌ دستاوردهای فیزیک - کاربرد فناوری هسته‌ای در کشاورزی - شامل : آموزش ، نمونه سوالات امتحانی و آخرین دستاوردها در زمینه فیزیک.

فیزیک نانو و کاربرد آن

xnano.blogfa.com/Translate this page
از دیگر کاربردهای فناوری نانو در حوزه بهداشت و سلامت می‌توان به بهبود کارایی ابزار و تجهیزات پزشکی اشاره کرد . ابزار جراحی هوشمند ، ابزارهای تشخیصی بهبود ...

کنفرانس علمی پژوهشی افق های نوین علوم فیزیک و فناوری نانو در ایران ...

https://www.conference.ac/.../کنفرانس-علمی-پژوهشی-افق-های-نوی...Translate this page
محورهای کنفرانس: محورهای فیزیک. فیزیک جامد ابررسانا بلورها مواد فیزیک اتمی لایه های نازک پلاسما اپتیک لیزر. فيزيک هسته ای: کاربرد فیزیک هسته ای

الف - كاربردهاي تكنولوژي هسته‌اي در بخش صنعت و معدن

alef.ir/vdcexv8p.jh8fzi9bbj.html?67813Translate this page
2- دبي‌سنجي پرتوي (سنجش شدت تشعشات، نور و فيزيك امواج). ... كاربردهاي تكنولوژي هسته‌اي در بخش معدن از نمونه‌هاي كاربردي تكنولوژي هسته‌اي در بخش معدن نيز ...

کاربرد فیزیک در ساختمان و عمران - کاربرد نانو فناوری در بتن (1)آموزش ...

www.adminsearch.ir/cdcjcnsmnqrnsncdtctdqvndnsdcacyrctdfcj.html - Translate this page
کاربرد بتن را می توان در تمامی کارهای عمرانی از قبیل ساختمان، مخازن و نیروگاه ها، ...کاربرد نانو فناوری در بتن (1) - آموزش فناوری نانوکاربرد فیزیک در ساختمان و ...

کاربرد دسیبل در فیزیک صوت – گفتگوی هارمونیک Harmony Talk

www.harmonytalk.com/id/798Translate this page
Apr 30, 2006 - از مواردی که دسیبل در آن کاربرد بسیار دارد می توان به فیزیک صوت اشاره کرد. در فیزیک .... ظ. درباره ی کاربرد فیزیک در فناوری مطلبی بنویسید.

اولین همایش ملی نانو فناوری و کاربرهای آن در علم و صنعت - Events

nf.arakut.ac.ir/Translate this page
اولین همایش ملی نانو فناوری و کاربرد های آن در علم و صنعت ... فیزیک، مرتبله علمی: استاد · دکتر محمد حسین مجلس آرا--رشته تحصیلی:فیزیک، مرتبه علمی استاد ...

 

 

۱۱ دی ۱۳۸۵ ه‍.ش. - در این مقاله فقط به نقش فیزیک در فناوری های بهداشت و درمان می پردازیم تا مشخص شود چه اندازه فیزیک در تشخیص و درمان بیماری ها و بهداشت محیط ...

فیزیک و کاربردهای فیزیک - بیتوته

www.beytoote.com/scientific/midanid/physics2-applications.html
نقش فیزیک در فناوری. علم، کوششی در جهت دانایی و فناوری تلاشی در جهت توانایی است. این هر دو اثر متقابل درهم داشته‌اند. دانش سبب شده که ابزارها و روش‌ها کامل شوند و ...

نگاهی به نقش فیزیک و کاربردهای آن در فناوری دایره علوم ...

vista.ir/.../نگاهی-به-نقش-فیزیک-و-کاربردهای-آن-در-فناوری-دایره-علوم-کاربردی-و-ت...
فیزیک علم شناختن قانون های عمومی و کلی حاکم بر رفتار ماده و انرژی است. کوشش های پیگیر فیزیکدانان در این راه سبب کشف بسیاری از قانون های اساسی، بیان ...
کاربرد فيزيک در فناوري ,کاربرد فیزیک در فناوری,فناوری,نقش فیزیک در تشخیص بیماری ها,رادیوگرافی و رادیوسکوپی,سونوگرافی,وسایل الکتروپزشکی,اسکن ...
فیزیک پزشکی به معنی کاربرد فیزیک در حرفه پزشکی است، مانند رادیوگرافی ... در این مقاله فقط به نقش فیزیک در فناوری های بهداشت و درمان می پردازیم تا مشخص ...
وبلاگ فیزیک (دبیرستان شهید دستغیب داراب) - نقش فيزيك در پيشبرد فناوري - برای کشتی های بی حرکت موجها تصمیم میگیرند...

کاربرد فیزیک در زندگی روزمره - پارسا

fatemeparsapoor.persianblog.ir/tag/کاربرد_فیزیک_در_زندگی_روزمره
۲۳ آذر ۱۳۹۱ ه‍.ش. - نقش فیزیک در فناوری. علم، کوشش در جهت دانایی و فناوری تلاشی در جهت توانایی است. این هر دو اثر متقابل در هم داشته اند. دانش سبب شد که ابزارها و ...
۲۱ اردیبهشت ۱۳۸۶ ه‍.ش. - فيزيك و كاربردهاي آن در فناوريفيزيك علم شناختن قانون هي عمومي و كلي حاكم بر رفتار ماده و انرژي است. كوشش هي پيگير فيزيكدانان در اين راه ...

فیزیک و کاربرد های آن - راسخون

rasekhoon.net › مقالات › علم و دانش › علوم پايه › فیزیک › فیزیک و کاربرد های آن
مسیر جاری : صفحه اصلی/مقالات/علم و دانش/علوم پايه/فیزیک /فیزیک و کاربرد های آن .... فناوري، چگونگي استفاده از علم، ‌ابزار، راه و روش براي انجام دادن كارها و برآوردن ...
۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ ه‍.ش. - نمونه هایی از کاربردهای بیشمار فیزیک در علوم دیگرمی باشند. .... به عبارت دیگر فناوری، به کارگیری آگاهی‌های انسان برای تغییر در محیط به منظور ...
۱ آذر ۱۳۹۱ ه‍.ش. - امروزه کاربردهای فیزیک در صنعت و تکنولوزی بر کسی پوشیده نیست. در تیم های تحقیقاتی و پروژه های ها تک (پیشرفته) وجود یک یا چند ...

: علم فیزیک - دانشنامه رشد

danesh.roshd.ir › علوم طبیعت › فیزیک
فیزیک از واژه یونانی physikos به معنی « طبیعی» و physis به معنی « طبیعت» گرفته شده است. ... نمونه‌هایی از کاربردهایبی‌شمار فیزیک در علوم دیگر می‌باشند.

فیزیک - مطالب ابر کاربرد فیزیک در فناوری

mbarzegar.mihanblog.com/post/tag/کاربرد%20فیزیک%20در%20فناوری
فیزیک - این وبلاگ متعلق به خانم برزگر دبیر مدرسه ی راهنمایی فرزانگان امین 2 اصفهان است. در این وبلاگ میتوانید آموزش و سوالاتفیزیک راهنمایی و مطالب مرتبط با ...

كاربرد فيزيك در زندگي روز مره ما - انجمن پاتوق یو

talk.patoghu.com › انجمن دانشگاه › رشته های مهندسی و فنی › گرايش فيزيك
كاربرد فيزيك در زندگي روز مره ما کاربرد عملی قانون جذب در زندگی : تا می‌توانی آرزو کن ! می‌دانید که قانون جذب جزو قوانین معنوی عالم هستی است و.
علوم سنتی یعنی فیزیک ، شیمی ، ریاضیات ، ژنتیک ، علم مواد ، مهندسی پزشکی ، که در ... در سایه انقلاب فناوری نانو توانمندیهای تازه‌ای در تولید و کاربرد ابزار میکرو ...

کاربرد فیزیک در پیشبرد فناوری - اخبار و نتایج سراسری ...

baygani24.ir/article/کاربرد-فیزیک-در-پیشبرد-فناوری/
نانو الکترونیک ویکی‌پدیا دانشنامهٔ آزاد، راهبردهایی برای پیشبرد فناوری نانو کاربرد نانوالکترونیک در . فهرستی از کاربرد فیزیک در فناوری مطالبی رو در مورد نقش ...

كاربرد فيزيك در زندگي روز مره ما

www.padida.ir/کاربرد-فىزىک-در-زندگى-روز-مره-ما/
کاربرد عملی قانون جذب در زندگی : تا می‌توانی آرزو کن ! می‌دانید که قانون جذب جزو قوانین معنوی عالم هستی است و مثل قوانین ریاضی و فیزیکی واقعاً وجود دارد و روی ...

کاربرد فیزیک در فناوری - دانشجویان فیزیک دانشگاه محقق ...

uma.r98.ir/physicsgroup/1189
امروزه کاربردهای فیزیک در صنعت و تکنولوزی بر کسی پوشیده نیست. در تیم های تحقیقاتی و پروژه های ها تک (پیشرفته) وجود یک یا چند فیزیکدان ضروری…
همایش علمی پژوهشی افق های نوین علوم فیزیک و فناوری نانو در ایران ... علوم و فناوری نانو: کاربرد فناوری نانو در علوم; ریز زیست فناوری; نانو الکترونیک; نانو فیزیک ...
جدیدترین‌ دستاوردهای فیزیک - کاربرد فناوری هسته‌ای در کشاورزی - شامل : آموزش ، نمونه سوالات امتحانی و آخرین دستاوردها در زمینه فیزیک.

[PDF]کاربرد فیزیک در پزشکی

portal.farsedu.ir/Portal/channels/FcKUploadedFiles/fa/4587/Documents/pezeshi.pdf
ﮐﺎرﺑﺮد ﻓﯿﺰﯾﮏ در ﭘﺰﺷﮑﯽ. ﭘﺰﺷﮑﺎن ﺑﺮاى ﺗﺸﺨﯿﺺ ﺑﯿﻤﺎرى ھﺎ از اﻧﻮاع وﺳﺎﻳﻞ ﺳﺎده ﻣﺎﻧﻨﺪ دﻣﺎﺳﻨﺞ و ﻓﺸﺎرﺳﻨﺞ،. ﮔﻮﺷﯽ طﺒﯽ. (. اﺳﺘﺘﻮﺳﮑﻮپ. ) ﺗﺎ دﺳﺘﮕﺎه ھﺎى ﺑﺴﯿﺎر ﭘﯿﭽﯿﺪه ﻣﺎﻧﻨﺪ ﻣﯿﮑﺮوﺳﮑﻮپ. اﻟﮑﺘﺮوﻧﯽ، ﻟﯿﺰر و ھﻮﻟﻮﮔﺮاف ﮐﻪ ھﻤﻪ ...

کاربرد فیزیک در صنعت

www.wiki-daro.ir/j.aspx?q=کاربرد_فیزیک_در_صنعت&id...
در ارتباط با کاربرد بیوتکنولوژی در صنعت نفت می توان دو جنبه را مدنظر قرار داد:. کاربرد فیزیک در فناوری - افتاب aftabir › مقالات › علمی و اموزشی › علوم پایه oct 28 ...

کاربرد فیزیک در فناوری - آخرین اخبار ایران و جهان

www.zamoune.com/article/Otuh4IS/کاربرد-فیزیک-در-فناوری
فیزیک علم شناختن قانون هی عمومی و کلی حاکم بر رفتار ماده و انرژی استا.

[PDF]ﻓﻴﺰﻳﻚ و ﻧﺎﻧﻮﻓﻨﺎوري : ﻧﺎﻧﻮﻓﻴﺰﻳﻚ

www.psi.ir/upload/1392/physics92/pages/w4.pdf
وﻳﺮوس ﺗﺮﻛﻴﺒﺎت ﮔﺮاﻓﻴﻨﻲ و ﻛﺎرﺑﺮد ﮔﺮاﻓﻴﻦ در درﻣﺎن ﺳﻠﻮل. ﻫﺎي ﺳﺮﻃﺎﻧﻲ ﺑﻪ روش ﻓﻮﺗﻮﮔﺮﻣﺎﻳﻲ و ﻣﻬﻨﺪﺳﻲ ﺑﺎﻓﺖ. ﺑﺎ اﺳﺘﻔﺎده از ﺳﻠﻮل. ﻫﺎي ﺑﻨﻴﺎدي اﺷﺎره ﺧ. ﻮاﻫﺪ ﺷﺪ . ﻛﺎرﺑﺮد ﻓﻨﺎوري ﻧﺎﻧﻮ در ﭼﺎﻟﺶ اﻧﺮژي. دﻛﺘﺮ راﺣﻠﻪ ﻣﺤﻤﺪﭘﻮر.

فیزیک مهندسی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

https://fa.wikipedia.org/wiki/فیزیک_مهندسی
فیزیک مهندسی رشته‌ای بین‌رشته‌ایست که هدف آن توسعهٔ پایه‌های نظری برای تحلیل پدیده‌های علمی و کاربردهای مهندسی آنها، آینده‌پژوهی در فناوری، و انتقال فناوری‌های نو به ...

نقش و کاربرد فیزیک - پارس ناز

www.parsnaz.ir/news_detail_14295.html
اکنون بسیاری از موضوع‌ها ومباحث فیزیک پیامدهای کاربردی داشته و در عمل فیزیک در فناوری‌ها مؤثر بوده است.از جمله میتوان گفتفیزیک در فناوری‌های ارتباطات، ...
هدف از نگارش اين نوشتار، مرور يكي از روش هاي بكارگيري فناوري نانو است. براي مثال اين فناوري نسبتاً نو، در كامپيوتر و قطعات الكترونيكي كاربرد بسياري دارد.
در مقیاس نانو، مولوکول‌ها بیشتر از قوانین کوانتوم پیروی می‌کنند تا از قوانین فیزیک در مقیاس بزرگ. ترکیبات غیر قابل حل در آب یا روغن در مقیاس نانو به راحتی حل ...

فیزیک1 - فیزیک و کاربردهای آن

www.fezek.blogfa.com/tag/فیزیک-و-کاربردهای-آن
فیزیک1 - فیزیک و کاربردهای آن - نمونه سوال هاوتدریس فصل های فزیک1. ... و اغرق آميز نيست، اگر بگوييم كه در آينده كامپيوتر يكي از لوازم ضروري زندگي بشر خواهد ...
۱۴ مهر ۱۳۹۰ ه‍.ش. - کاربرد فيزيک در صنعت. کاربردهاي انرژي هسته اي. انرژي هسته اي کاربرد هاي زيادي در پزشکي در علوم و صنعت و کشاورزي و... دارد. لازم به ذکر است ...
۲۰ بهمن ۱۳۹۲ ه‍.ش. - نمونه هایی از کاربردهای بیشمار فیزیک در علوم دیگرمی باشند. ... به عبارت دیگر فناوری، به کارگیری آگاهی‌های انسان برای تغییر در محیط به منظور ...
داﻧﺸﮕﺎه ﺷﻬﻴﺪ ﺑﻬﺸﺘﻲ. ﮔﺮوه ﻓﻴﺰﻳﻚ. ﭘﮋوﻫﺸﻜﺪه ﻟﻴﺰر و ﭘﻼﺳﻤﺎ. ﻗﻄﺐ ﻋﻠﻤﻲ ﭘﻼﺳﻤﺎ و ﻛﺎرﺑﺮد. ﻫﺎي آن ... ﻓﻴﺰﻳﻚ ﺗﺨﻠﻴﻪ اﻟﻜﺘﺮﻳﻜﻲ. : آرك، ﺗﺨﻠﻴﻪ ﺗﺎﺑﺎن، اﺳﭙﺎرك و ... ▫ ... ﻛﺎرﺑﺮد ﻫﺎي ﻓﻨﺎوري ﭘﻼﺳﻤﺎ ﺑﻪ ﺻﻮرت. ﺻﻨﻌﺘﻲ ...

علوم متوسطه - فيزيك و كاربردهاي آن در فناوري

oloommgh.blogfa.com/post/109/فيزيك-و-كاربردهاي-آن-در-فناوري
فيزيك و كاربردهاي آن در فناوري فيزيك علم شناختن قانون هي عمومي و كلي حاكم بر رفتار ماده و انرژي است. كوشش هي پيگير فيزيكدانان در اين راه سبب كشف بسياري از ...

امتحان نهایی فیزیک 3 چگونه خواهد بود؟ | انتشارات خیلی سبز

kheilisabz.com/blogs/امتحان-نهایی-فیزیک-3-چگونه-خواهد-بود؟.html
۹ خرداد ۱۳۹۴ ه‍.ش. - ابتدا به نکات قابل توجه امتحان نهایی فیزیک (۳) رشته‌ی تجربی می‌پردازیم: ۱- قسمت الف و پ ... ببخشید واسه امتحان فیزیک فناوری و کاربرد هم میاد؟
تعدادی از کاربردهای فناوری های هسته ای. اولین نیروگاهی که از گرمای حاصله از شکافت اتمهای اورانیوم برای تولید الکتریسته استفاده کرد، در دهه 1950 بهره برداری شد.
۱۲ فروردین ۱۳۹۵ ه‍.ش. - کاربرد فناوری نانو در علوم ریز زیست فناوری نانو الکترونیک نانو فیزیک نانو شیمی نانو مواد. محورهای ویژه: فیزیک ذرات بنیادی فیزبک محاسباتی
۹ خرداد ۱۳۹۴ ه‍.ش. - سری سوم سوالات احتمالی فیزیک ۳ لطفا برای مشاهده کلیک کنید .... بچه ها معلم ما گفته از فناوری و کاربرد هم سوال میاد و امسال بیشتر از مثال های خود ...

کاربرد نانو در صنعت خودرو سازی: : دانش و تکنولوژی : : ...

www.tebyan-zn.ir/News-Article/science_technology/نانو-در-خودرو/.../9/.../2842.html
۲۵ شهریور ۱۳۸۹ ه‍.ش. - موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان TEBYAN CULTURAL AND INFORMATION CENTER نمونه ای ديگر از کاربرد های فناوری نانو در صنعت شيشه ...
فناوری نانو، توانمندی تولید مواد، ابزارها و سیستمهای جدید با در دست گرفتن کنترل در سطح مولکولی و اتمی و استفاده از خواصی است که در آن سطوح ظاهر میشود.

اولین کنفرانس بین المللی کاربرد فناوری های نوین، شهریور ...

www.conferenceyab.ir › همایش › فنی و مهندسی › برق، الکترونیک
۱۳ خرداد ۱۳۹۵ ه‍.ش. - اولین کنفرانس بین المللی کاربرد فناوری های نوین، شهریور ۹۵ ، توسط ... همایش (کنفرانس) برق، الکترونیک فنی و مهندسی فیزیک کامپیوتر، IT ...

PDF مقاله کاربرد فيزيک در فناوري - نیازمرکزی | ...

www.modirsearch.ir/zcrjcoardtdsnxtdcvndnsdcacyrctdtfj.html
کاربرد فيزيک در فناوري ,کاربرد فیزیک در فناوری,فناوری,نقش فیزیک در ... تشدید مغناطیسی NMR,مقاله PDF, شرح:فيزيک علم شناختن قانون هي عمومي و کلي حاکم ...
شگفتی ها و تازه های فیزیک - فناوری و تکنولوژی و اختراعات - ... باتری‌های هسته‌ای کاربردهای نظامی و فضایی دارند ولی بسیار بزرگ‌تر از این باتری جدید هستند.

کاربرد فیزیک ذره ای در درمان سرطان - شرکت محاسبان ...

mohaseban.ir/کاربرد-فیزیک-ذره-ای-در-درمان-سرطان/
مطالب در گروه اخبار فناوری پزشکی | ۰ نظر. کاربرد فیزیک ذره ای در درمان سرطان. شاید فیزیک ذره ای برای افرادی که تمامی علوم جهان را ابزاری می دانند که تنها وظیفه آنها ...

[PDF]در کتاب » فناوری و کاربرد « جایگاه کنونی و ضرورت مفهوم ...

www.phyteachers.ir/.../جایگاه-کنونی-وضرورت-فناوری-و-کاربرد-در-کتاب-فیزیک-...
تر آموخته. های فراگیران با محیط پیرامون پیشنهادهایی برای غنی. تر شدن کتاب درسی ارائه گردد. کلمات کلیدی: فیزیک، فناوری و کاربرد، آموزش، یادگیری. کدمقاله ).
3- انرژی. پیشرفته ‌ترین پروژه‌های نانوتکنولوژی مرتبط با انرژی عبارتند از: ذخیره سازی‌، تبدیل و به وجود آوردن پیشرفت و بهبود کار از طریق کاهش نرخ(سرعت) ...

اعتراف - کاربرد علم فیزیک در مهندسی صنایع

urals.blogfa.com/post/3/کاربرد-علم-فیزیک-در-مهندسی-صنایع
اعتراف - کاربرد علم فیزیک در مهندسی صنایع - ... تعریف وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری ایران از مهندسی صنایع به صورت زیر می‌باشد: با پیشرفت سریع علم، ...
از دیگر کاربردهای فناوری نانو در حوزه بهداشت و سلامت می‌توان به بهبود کارایی ابزار و تجهیزات پزشکی اشاره کرد . ابزار جراحی هوشمند ، ابزارهای تشخیصی بهبود ...

کاربرد فیزیک در پیشبرد فناوری

loo3.club/کاربرد+فیزیک+در+پیشبرد+فناوری/
کاربرد فیزیک در فناوری - aftabir.com وبلاگ فیزیک (دبیرستان شهید دستغیب داراب) - نقش فيزيك در ... نقش فیزیک در پیشبردفناوری - واضح نانو الکترونیک ...

کاربرد فیزیک در فناوری karaj rozblog com - اجتماعی

ejtemaye.m.funon.ir/کاربرد-فیزیک-در-فناوری-karaj-rozblog-com.html
۲۳ شهریور ۱۳۹۵ ه‍.ش. - کاربرد فیزیک در فناوری فیزیک علم شناختن قانون هی عمومی و کلی حاکم بر رفتار ماده و ...
اولین همایش ملی نانو فناوری و کاربرد های آن در علم و صنعت ... فیزیک، مرتبله علمی: استاد · دکتر محمد حسین مجلس آرا--رشته تحصیلی:فیزیک، مرتبه علمی استاد ...

کنفرانس علمی پژوهشی افق های نوین علوم فیزیک و فناوری ...

https://www.conference.ac/.../کنفرانس-علمی-پژوهشی-افق-های-نوین-علوم-فیزیک-و-...
محورهای کنفرانس: محورهای فیزیکفیزیک جامد ابررسانا بلورها مواد فیزیک اتمی لایه های نازک پلاسما اپتیک لیزر. فيزيک هسته ای:کاربرد فیزیک هسته ای

فيزيك پزشكي

www.hupaa.com/Data/P00679.php
فيزيك پزشكي به معني كاربرد فيزيك در حرفه پزشكي است، مانند راديوگرافي ... با توجه به كاربردي كه علوم در بهينه‌سازي زندگي بشر دارد، توجه انديشمندان و نخبگان ...
پژوهش حاضر به امکان سنجی کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات درآموزش درس فیزیک وآزمایشگاه دوره متوسطه مدارس شهر اصفهان پرداخته است. اهداف این پژوهش در چهار حیطه ...
فیزیک,علمی,تربیت معلم,دانشگاه فرهنگیان,دانشجو معلم, ... کاربردهای متنوع فناوری هسته ای click to collapse contents. اولین نیروگاهی که از گرمای حاصله از شکافت ...
لذا، دانشمندان همواره امیدوارند به کمک فناوری نانو انقلابی تازه در صنعت پزشکی ایجاد شود. کاربرد کانی در پزشکی. دامنه در برگیرندهفیزیک ماده چگال در پزشکی ...
کتاب هايي که به بررسي فيزيک خلاء، فناوري توليد و اندازه گيري و کاربرد خلاء در علوم و صنعت اشاره دارد را در اين قسمت مي توانيد دانلود نماييد. سعي شده است جنبه ...
۱۰ اسفند ۱۳۹۰ ه‍.ش. - مقدمه نگاه اجمالی فیزیک پزشکی به معنی کاربرد فیزیک در حرفه پزشکی ... در این مقاله فقط به نقش فیزیک در فناوری های بهداشت و درمان می پردازیم ...
كاربردهاي پزشكي فناوري ‌نانو. اگر مي‌شد بخشي از يك سلول را كه شكسته و آسيب ديده است جدا كرد و آن را با يك ماشين بيولوژيكي مينياتوري تعويض كرد چه مي‌شد؟

کاربرد فیزیک در صنعت ساختمان - آخرین اخبار ایران و جهان

khabarduni.ir/search/?q=کاربرد+فیزیک+در+صنعت+ساختمان
به گزارش خبرگزاری مهر ، اولین کنفرانس ملی کاربرد کامپوزیت ها در صنعت ساخت در راستای افزایش دانش فنی مصالح کامپوزیتی،کاربرد آن در صنعت ساخت، بهبود ...
توليد برق، يكي از نيازهاي روزمره و فوق العاده تأثير گذار بر زندگي مردم است كه اگر با ... نمونه هايي براي طرح كاربرد انرژي هسته اي در بخش صنعت عبارتند از: تهيه و ...

کاربرد نانو تکنولوژی و مزایای آن... - آپارات

www.aparat.com/v/GvW46/کاربرد_نانو_تکنولوژی_و_مزایای_آن...
تو این ویدئو کاربردهای شیمی، فیزیک و مهندسی مواد رو خوب به تصویر کشیده بود ولی اون چند دقیقه اولش که مربوط به مواد آبگریز بود، اهنگ خیلی بدی داشت، آهنگ ...
فيزيك و كاربردهاي آن در فناوريفيزيك علم شناختن قانون هي عمومي و كلي حاكم بر رفتار ماده و انرژي است. كوشش هي پيگير فيزيكدانان در اين راه سبب كشف بسياري از ...

فناوری نانو چیست ؟ - نانو فیزیک

nano-physics2010.persianblog.ir/post/3/
بحثهایی کم و بیش در زمینه کاربرد این نوع فناوری چه منتقدانه و یا طرفدارانه وجود دارد. بیشترین اشکالی که منتقدان در این زمینه وارد می کنند، ترس از انباشته شدن کره ...
دکتر مهدی خیرمند. دانشکده, علوم پایه. رشته, شیمی فیزیک. مرتبه علمی, استادیار. سمت, مدیر دفتر ارتباط با حوزه کاربرد. تلفن داخلی. تلفن مستقیم. فاکس.

نانو تکنولوژی و کاربرد آن در علم فیزیک

www.iranscience.org/fa/نانو1/news/.../نانو-تکنولوژی-و-کاربرد-آن-در-علم-فیزیک
۶ آبان ۱۳۹۳ ه‍.ش. - شناخت شکل و جنس نانو ساختارها و همچنین بررسی آن ها در مقیاس نانو لازمه فعلی در حوزه نانو تکنولوژی می باشد و باتوجه به اهمیت این حوزه روش های ...

فیلم کاربرد قانون های نیوتن » انتشارات مهروماه

home.mehromah.ir/.../physics.../1684-فیلم-کاربرد-قانون-های-نیوتن,-قانون-های-نیو...
۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ ه‍.ش. - فیلم کاربرد قانون های نیوتن. ... فیلم کاربرد قانون های نیوتن. +2. موضوع: فیزیک سال چهارم ... زمین شناسی; فیزیکفیزیک سال اول · فیزیک سال ...
شدت میدان الکتریکی:در این قسمت از آموزش های فیزیک الکتریسیته و مغناطیس به مبحث میدان ... عكس ها و فرمول ها و همچنينكاربردهاي آن ها را در اين قسمت قرار خواهيم داد.

کاربرد های فیزیک در فناوری - بزرگترین آرشیو وبلاگ های ...

amingamesandroid-ba.crawlblog.ir/ogle/کاربرد+های+فیزیک+در+فناوری
۲ ساعت پیش - کاربرد گداختن (استفاده از ذوب شدن) Uses of Melting کاربرد گداختن / ذوب شدن چیست؟ در هزاران هزار کارگاه و کارخانه ی سراسر جهان از گرما برای ...

فیزیک در فناوری

bestparsian.ir/news/فیزیک-در-فناوری
فیزیکدان های صنعتی اصفهان IUT Physicists - کاربرد فیزیک در فناوری - آی پی شما ... کاربرد فیزیک در فناوری فیزیک علم شناختن قانون هی عمومی و کلی حاکم بر ...
۱۰ اردیبهشت ۱۳۸۵ ه‍.ش. - از مواردی که دسیبل در آن کاربرد بسیار دارد می توان به فیزیک صوت اشاره کرد. در فیزیک .... ظ. درباره ی کاربرد فیزیک در فناوری مطلبی بنویسید.

فیزیک - فناوری نانو زمینه تقویت سلول‌های خورشیدی را فراهم ...

physic92.blogfa.com/post/3
فیزیک - فناوری نانو زمینه تقویت سلول‌های خورشیدی را فراهم کرده است - کاربرد فیزیک در زندگی - فیزیک.

افق های نوین علوم فیزیک و فناوری نانو - تی نیوز

tnews.ir/news/b98e60036192.html
۱۲ فروردین ۱۳۹۵ ه‍.ش. - کاربرد فیزیک هسته ای اختر فیزیک هسته ای مهندسی هسته ای کاربرد پرتوها پرتو پزشکی دزیمتری ژئوفیزیک گرانی سنجی زلزله شناسی

فهرستی از کاربرد فیزیک در فناوری - صفحه اصلی

ww2.mofassal.ir/detail/فهرستی-از-کاربرد-فیزیک-در-فناوری/article/98/
،فهرستی از کاربرد فیزیک در فناوری . پرسش و پاسخ علمي رشد gt فعاليت ،. ،. ،. پرسش و پاسخ علمي رشد gt فعاليت ،فهرستی ازکاربرد فیزیک در فناوری لطفا ...

کاربرد فیزیک در ساختمان و عمران - کاربرد فیزیک در صنعت ...

www.adminsearch.ir/cncjcnsmnqrnsncdtctdqvndnsdcacyrctdqcj.html
کاربرد فیزیک در صنعت ساختمان از جمله میتوان گفت فیزیک در فناوری‌های ارتباطات، فناوری‌های حمل و نقل( خشکی، دریایی، هوایی و فضایی)، فناوری‌های تولید( ...

کاربرد های فیزیک در فناوری - لینک گردی

nimrang.ir/news/کاربرد-های-فیزیک-در-فناوری
است.از جمله میتوان گفت فیزیک در فناوری‌های ارتباطات ... کاربرد فیزیک در فناوری, ...

کاربرد فیزیک در پزشکی

www.bargozideha.com/tag/کاربرد-فیزیک-در-پزشکی
بسم الله الرحمن الرحیم کاربرد فیزیک در علم پزشکی گردآورندگان: فریبا ظفری ... به عبارت دیگر فناوری به کار گیری آگاهی های انسان برای تغییر در محیط به منظور ...

شرکت توسعه کاربرد پرتوها - سازمان انرژی اتمی-سازمان انرژی ...

www.aeoi.org.ir/Portal/Home/Default.aspx?CategoryID=02ce7712-4b7c-4128...
عبارات انرژی هسته ای و فناوری هسته ای اولین چیزی را که به ذهن عامه جامعه متبادر می سازد، نیروگاه و برق هسته ای می باشد، اما دامنه کاربرد این فناوری بسیار فراتر بوده و ...

Iranian Physics Education : آموزش فیزیک ایرانیان | LinkedIn

https://www.linkedin.com/grps/16th-Iranian-Physics-Education-Conference.../about?
۱۲ اسفند ۱۳۹۳ ه‍.ش. - نقش فن آوری های نوین در آموزش فیزیک (عوامل بازدارنده و پیش برنده ی کاربرد فن آوری های نوین در آموزش فیزیک، یادگیری الکترونیکی و آزمایشگاه ...
۸ مهر ۱۳۹۴ ه‍.ش. - یکی از موسسان شرکت با اشاره هدف های دیگر این پروژه می گوید: «با ساختن یک ماهواره می توانیم علومی مانند زیست شناسی، فیزیک، شیمی و ریاضیات ...
دانشكـده علـوم كاربـردي در سال 1364 همـراه با گروههاي علمي فيـزيك كاربردي، شيمي كاربـردي ... رتبه سوم پروژه‌هاي تحقيقاتي در جشنواره تحقيقات و فناوري در سال 1382؛.

تحقیق رشته فیزیک نانو لوله های کربنی کاربرد هایشان ...

weblog24.xyz/.../تحقیق-رشته-فیزیک-نانو-لوله-های-کربنی-و-کاربرد-هایشان-Nan...
نتایج جستجوی عبارت تحقیق رشته فیزیک نانو لوله های کربنی و کاربرد هایشان Nanotube ... انواع کاربرد فناوری نانو در مهندسی عمرانفهرستفناوری نانو چیست؟

معرفی رشته فیزیک | تلیار

www.teleyare.com/معرفی-رشته-فیزیک/
۳۱ تیر ۱۳۹۵ ه‍.ش. - لیست دروس مشترک در گرایش های مختلف رشته فیزیک ... نام برد. بنابراین فناوری نوین بیشتر بر پایه کاربردپدیده‌های حالت جامد قرار دارد.

نانو چیست؟ - آکاایران

www.akairan.com/elmi/physics1/20121069347.html
۲۷ تیر ۱۳۹۳ ه‍.ش. - نانو فیزیک چیست؟,نانو شیمی چیست,نانو چیست,نانو تکنولوژی چیست,نانو ... قرن بیست ویکم، قرن فناوری نانو مهمترین دوران صنعت به شمار می رود. ... تاکنون بیشترین کاربرد را درصنایع سنگین، بهداشت، نساجی و کشاورزی داشته ...

مقاله کاربرد نانو تکنولوژی در صنایع مختلف - سیویلیکا

www.civilica.com/Paper-MUBNANO01-MUBNANO01_075=کاربرد-نانو-تکنولوژ...
مقاله کاربرد نانو تکنولوژی در صنایع مختلف, در اولین همایش ملی کاربرد نانوتکنولوژی در ... فناوری نانو علمی است برگرفته از علومفیزیک شیمی و زیست شناسی.
... در جهان و كاربرد گسترده آنها در صنايع مختلف، لزوم تربيت دانش آموخته در اين رشته ها ... با اين ديدگاه، گروه فيزيك دانشگاه صنعتي شاهرود با مجوز وزارت علوم، تحقيقات و ... در سال 1383 با تصويب وزارت علوم، تحقيقات و فناوري گروه فيزيك دانشگاه ...
فیزیک مهندسی رشته‌ای بین‌رشته‌ایست که هدف آن توسعه پایه‌های نظری برای تحلیل پدیده‌های علمی و کاربردهای مهندسی آن‌ها، آینده‌پژوهی در فناوری، و انتقال فناوری‌های نو به ...

کاربرد فیزیک در فناوری karaj rozblog com - بیشتر...

it.entrance.ir/کاربرد-فیزیک-در-فناوری-karaj-rozblog-com.html
کاربرد فیزیک در فناوری فیزیک علم شناختن قانون هی عمومی و کلی حاکم بر رفتار ماده و ...
منسوجات با کاربردهای ويژه ... رياضي عمومي1، فيزيك عمومي1، شيمي عمومي، آز شيمي عمومي، رياضي عمومي2، فيزيك عمومي2، آز- فيزيك ... شناخت و فناوری کاربرد.
دانش هسته ای شاخه ای از فیزیک است که امروزه کاربردهای متعدد در زمینه های ... دانش هسته ای اقدام به انتشار مجله «تابش و فناوریهسته ای» نموده است تا بتواند قدمی کوچک ...

کاربرد فیزیک در فناوری karaj2.rozblog.com

funsgood.in/post/10016879_2/کاربرد-فیزیک-در-فناوری-karaj2-rozblog-com.html
کاربرد فیزیک در فناوری karaj2.rozblog.com. 1 بازدید. close تبلیغات در اینترنت امروز: شنبه 27 شهریور 1395. خانه; ثبت نام; ارتباط با ما; مترجم قالب; طراح قالب.

بررسی نتایج کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات در ...

www.noormags.ir/.../بررسی-نتایج-کاربرد-فناوری-اطلاعات-و-ارتباطات-در-دبیرست...
احمد حج فروش,عبدالمجید اورنگی ; مجله: نوآوری های آموزشی ; پاييز 1383 - شماره 9 ;

کاربردهای فیزیک در فناوری | سایت تفریحی فان کده

funkade.top/post/کاربردهای-فیزیک-در-فناوری/
کاربردهای صلح آمیز انرژی هسته ای علوم و فناوری هسته ای در حال حاضر به عنوان فناوری برتر. بانک بند ناف بانك بند ناف بند ناف خونِ بند ناف خون بند ناف که به عنوان ...

دانشگاه ملایر و برگزاری همایش ملی فیزیک و کاربردهای آن

www.khanemoshavere.com/.../دانشگاه-ملایر-و-برگزاری-همایش-ملی-فیزیک-و-کارب...
همایش های ملی فیزیک و کاربرد های آن در دانشگاه ملایر برگزار گردید. ... معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه ملایر، خسروی دارانی، نایب رئیس انجمن نانو فناوری ایران و عضو ...
7, Badraghi J., A. Banaie; 2003, Application of physics and technology of thin film in ... لایه‌های نازک مشخصه‌یابی لایه‌های نازک ، اولین همایش کاربرد فیزیک در صنعت.
۲۳ ساعت پیش - کوشش هی پیگیر فیزیکدانان در این راه سبب کشف بسیاری از ... طول زمان از ... از کاربرد ... - کاربرد فلزات از زمان کشف.

کبنانیوز | اولین کنفرانس ملی فناوری نانو در علوم مختلف در ...

kebnanews.ir/80874/اولين-كنفرانس-ملي-فناوري-نانو-در-علوم-م/
۸ دی ۱۳۹۳ ه‍.ش. - -کاربرد نانو درمهندسی الکترونیک -نانو شیمی و مهندسی شیمی -نانو فیزیک و ژئو فیزیک و مهندسی نفت -کاربردنانو در علوم زیستی و محیط زیست
اهدای جایزه نوبل فیزیک 2014، انجمن علمی دانشکده فیزیک را بر آن داشت تا همایشی تحت .... سمینار "کاربرد نانو" : در این جلسه تاریخچه ای از علم و فناوری نانو و شاخه ها و ...

شانزدهمین کنفرانس آموزش فیزیک ایران | 16th Iranian ...

www.allconferences.ir/.../شانزدهمین%20کنفرانس%20آموزش%20فیزیک%20ایران
نقش فن آوری های نوین در آموزش فیزیک (عوامل بازدارنده و پیش برنده ی کاربرد فن آوری های نوین در آموزش فیزیک، یادگیری الکترونیکی و آزمایشگاه مجازی)

نانوشيمي چيست؟-همگام سنجش

www.sanjeshserv.ir/hamgam/content.aspx?id=AiWgeG2rDQo=
نانوشیمی یا فناوری نانو (Nanotechnology)، پديده اجتناب ناپذير هزاره سوم است. ... فناوري نانو در سال 1959 ریچارد فاینمن (Richard Feynman) فیزیک دان برنده جایزه ... کاربردهای نانوشیمی در یک محدوده وسیع از شبه رساناها تا پزشکی قرار می گیرد.
 

دسته بندي:
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

مطالب تصادفي

مطالب پربازديد

4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
کدبازان